Click "Enter" to submit the form.

Grill elektryczny – na co zwracać uwagę wybierając grille na balkon i do ogrodu?

Grill elektrycznyDoskonałą alternatywą tradycyjnego grillowania okazują się grille elektryczne, które pozwalają nie tylko na przyrządzenie smacznych, grillowanych potraw, ale stanowią także idealny kompromis między przyjemnością, a zdrowiem! Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na grill elektryczny, jakie zalety mają tego typu urządzenia i czym warto kierować się dokonując wyboru konkretnego sprzętu! Z tego artykułu dowiesz się, jakie parametry techniczne powinien posiadać funkcjonalny grill elektryczny w zależności od jego przeznaczenia. Całość podsumujemy wnioskami, a mianowicie, czy przepisy na grilla elektrycznego pozwalają na przyrządzenie potraw tradycyjnych, czyli jak smakują potrawy pieczone na grillu elektrycznym?

 

Tradycyjne barbecue, a grill – jaka jest różnica?

Sezon letni jest szczególnie lubiany między innymi ze względu na wakacyjne grillowanie. Smaczne posiłki, wspólny czas spędzany z rodziną i znajomymi oraz niezwykły klimat grillowania sprawiają, że grill okazuje się niemal niezbędnym urządzeniem w domu. Grillowanie jest doskonale znane w całym kraju, jednak ta forma rozrywki, a zarazem sposób na przyrządzanie posiłków jest w Polsce stosunkowo nowa.

Tradycja grillowania przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie popularne ,,barbecue” stanowi jedną z najbardziej lubianych form spędzania wolnego czasu. W rzeczywistości jednak różnica między barbecue (BBQ), a grillem jest diametralna, a przynajmniej bardzo… długa, ponieważ chodzi głównie o czas potrzebny do przyrządzania potraw. W każdym przypadku chodzi o przyrządzanie potraw na ruszcie. Jednak barbecue oznacza pieczenie na wolnym ogniu, czyli przez długi czas, nawet kilkanaście godzin.

Aktualnie grill nie trwa tak długo, a my zniecierpliwieni chęcią zasmakowania wyjątkowo aromatycznego mięsa, czy grillowanych warzyw szukamy praktycznych rozwiązań. Grillowanie więc, podobnie jak w przypadku BBQ, polega na pieczeniu, jednak nieco szybciej, a nawet dużo szybciej, jeśli korzystamy z grilla elektrycznego.

Co więcej, barbecue w rodzimym znaczeniu tego słowa oznacza pieczenie na świeżym powietrzu. W naszym klimacie sezon grillowy jest niestety stosunkowo krótki, ponieważ trwa maksymalnie 5 miesięcy ze sporymi przerwami – być może dlatego potrawy z grilla są tak bardzo lubiane. Zwykliśmy lubić to, czego nie możemy mieć przez cały czas, ale lubimy również innowacyjne rozwiązania – być może dlatego wynaleziono grill elektryczny, na którym możemy piec potrawy niezależnie od pogody.

 

Jak działa grill elektryczny – rodzaje urządzeń do grillowania zasilanych prądem

Zanim zadamy sobie pytanie, jaki grill elektryczny warto kupić, należy wiedzieć, co mamy do wyboru. Wspólną cechą grilli elektrycznych jest oczywiście sposób ich zasilania, czyli wykorzystanie prądu. Wyróżniamy różne rodzaje grillów elektrycznych różniące się możliwościami zastosowania oraz wielkością. Do wyboru mamy urządzenia, takie jak m.in.:

 • Grill domowy (kuchenny, stołowy) – zwykle są to urządzenia niewielkich rozmiarów. Dzięki kompaktowym wymiarom grill stołowy może stanowić element wyposażenia kuchni i być pod ręką zawsze, gdy mamy ochotę na pieczoną potrawę. Urządzenia tego typu często posiadają wymienne nakładki grzewcze, niektóre służą jednocześnie do przyrządzania słodkich potraw, np. gofrów.
 • Grill elektryczny z rusztem – potrawy opiekamy na metalowym ruszcie podgrzewanym za pomocą umieszczonej poniżej grzałki. Zastosowanie rusztu w grillach elektrycznych pozwala na maksymalne odzwierciedlenie tradycyjnego grillowania, jednak jest to również najbardziej kłopotliwa opcja, zwłaszcza jeśli chodzi o konieczność każdorazowego czyszczenia rusztu.
 • Grill elektryczny z płytą grzewczą – w tym przypadku płyta grzewcza stanowi bezpośrednie podłoże mające kontakt z potrawami. Ruszt zastąpiony jest przez płytę grzewczą, która nagrzewa się równomiernie gwarantując wygodne opiekanie.
 • Grill raclette – tego rodzaju grill elektryczny pozwala na przyrządzenie kilku potraw jednocześnie. Zwykle dolna płyta przedzielona jest na mniejsze części, na których można opiekać warzywa, roztapiać ser, czy przyrządzać jajka. Górna płyta grzewcza przeznaczona jest do większych porcji.

 

Poza różnicą pod względem płyty grzewczej i rusztu grille elektryczne dzieli się na te do domu oraz do ogrodu. Wymienione powyżej urządzenia zwykle mają niewielkie rozmiary, dlatego sprawdzają się doskonale jako grille domowe. Nie ma oczywiście żadnych przeszkód, by używać ich również na zewnątrz. Grill elektryczny możemy umieścić wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu. Jeśli szukamy sprzętu do grillowania na świeżym powietrzu, najpopularniejsze są urządzenia takie jak:

 • Grille stojące – wyglądem często przypominając tradycyjne grille węglowe. Wielkość urządzeń tego typu jest bardzo różna – niektóre umożliwiają grillowanie potraw dla dwóch osób, inne sprawdzają się przy organizacji imprez ogrodowych dla grupy nawet kilkunastu osób jednocześnie.
 • Grille elektryczne z pokrywą (zamykane) – Ten rodzaj grilla zasilanego prądem sprawdza się doskonale w przypadku wykorzystania na świeżym powietrzu. Pokrywa zapewnia zachowanie stabilnej temperatury, dzięki czemu łatwiej jest nam kontrolować sposób pieczenia potraw. Urządzenia tego typu wyposażone są w termometr, który informuje nas o aktualnej temperaturze wewnątrz grilla. Niektóre opinie na temat grilla elektrycznego z pokrywą potwierdzają, że potrawy przyrządzane pod zamkniętą klapą można przygotować znacznie szybciej, niż przy pieczeniu na otwartej przestrzeni. Co ważne, grille z pokrywą sprawdzają się doskonale również podczas wiatru. Pomimo, że grill elektryczny nie wydziela dymu, wiatr znacznie chłodzi pieczone potrawy, a tym samym spowalnia ich przygotowanie.
 • Grill elektryczny dwustronny – w tym przypadku pokrywa pełni funkcję dodatkowej płyty grzewczej, dzięki czemu opiekamy potrawy z obu stron. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku przyrządzania tradycyjnych steków, czy innego mięsa.

 

Grill elektryczny – dla kogo sprawdzi się taki sprzęt?

Chyba każdy lubi grillowanie – nie chodzi jedynie o sam smak potrwa, ale o czas spędzany ze znajomymi podczas ich przyrządzania. Grill elektryczny stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które nie godzą się z rezygnacją z biesiadowania po zakończeniu sezonu letniego. Pogody zmienić nie możemy, ale sposób przyrządzania ulubionych dań owszem.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na grille węglowe, które wymagają posiadania ogrodu lub działki. Jeszcze nie tak dawno można było korzystać z grilla węglowego na balkonach, jednak obecnie w większości miastach zakazuje się tego typu działań ze względu na ochronę środowiska. Grillowanie na balkonach może być kłopotliwe, głównie ze względu na dym przeszkadzający sąsiadom. Natomiast elektryczny grill niedużych rozmiarów sprawdzi się doskonale nie tylko w dużych ogrodach, ponieważ z powodzeniem można z niego korzystać także na balkonie.

Urządzenia tego typu nie emitują dymu, więc są neutralne dla otoczenia. Z tego właśnie względu bardzo popularne stały się ostatnio grille domowe, które mogą być używane nie tylko na balkonach, ale również w domu lub w mieszkaniu. Grille kuchenne stanowią sposób na urozmaicenie codziennych posiłków, są proste w obsłudze, a także genialne pod względem możliwości zastosowania, ale zalety grilla elektrycznego za chwilę…

 

Najważniejsze zalety grilla elektrycznego

Na grille elektryczne zwykle decydujemy się ze względu na kilka istotnych zalet. Poza wspomnianą możliwością grillowania niezależnie od pogody, nawet w domowym zaciszu, na grill elektryczny warto zdecydować się również, jeśli zależy nam na ograniczeniu szkodliwości potraw grillowanych.

Grille elektryczne nie wymagają stosowania jakiejkolwiek rozpałki, a tym samym nie ma mowy o wydzielaniu szkodliwego dymu. Choć w mięsie pieczonym (zwłaszcza w karkówce) wytwarzają się związki rakotwórcze, ich ilość jest znacznie ograniczona w przypadku grilla elektrycznego. Najwięcej szkodliwych związków znajduje się w ściekającym tłuszczu, natomiast grille elektryczne odprowadzające tłuszcz w specjalnych rynienkach (w przypadku tych z płytą) ograniczając szkodliwość potraw.

Ponadto, grill elektryczny ma kilka innych zalet, o których nie sposób zapomnieć:

 • szybkie, całkowicie bezproblemowe rozpalanie – zwykle jedno naciśnięcie przycisku uruchamia urządzenie;
 • łatwa kontrola – sami decydujemy, w jakiej temperaturze chcemy opiekać potrawy; bez konieczności przygaszania, czy rozniecania podpałki;
 • równomierne pieczenie, a tym samym mniejsze ryzyko przypalenia potraw;
 • wszechstronne zastosowanie, zwłaszcza w przypadku ratlette;
 • możliwość umieszczenia grilla w dowolnym miejscu, bez konieczności zabudowy.

 

Czy grill elektryczny ma wady?

Mogłoby się wydawać, że grill elektryczny ma jedynie zalety. Urządzenia tego typu nie zawsze są jednak w stanie odzwierciedlić tradycyjnego grillowania. Odrobina dymu, zapach potraw pieczonych na drewnie i biesiadny klimat może zagwarantować jedynie grill węglowy, ewentualnie gazowy. Osoby przyzwyczajone do prostych rozwiązań mogą tęsknić za tradycją i dla wielu grill elektryczny nie może równać się pod tym względem z grillem rozpalanym na węglu drzewnym.

Ponadto, grill elektryczny, jeśli ma służyć do przyrządzania większej ilości potraw jednocześnie, zwykle jest nieco droższy od wersji tradycyjnej. Cena grilla elektrycznego zależy oczywiście od jego rodzaju, wielkości, dodatkowych funkcji oraz marki. Zwykle za grilla elektrycznego z pokrywą musimy zapłacić nieco więcej, niż za wersję kompaktową z płytą grzewczą.

Grill elektryczny wymaga również podpięcia do prądu, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą grillować na działkach pozbawionych elektryczności. Rozciąganie przewodu w ogrodzie również może okazać się nieco kłopotliwe.

 

Jaki grill elektryczny wybrać – podstawowe parametry i dodatkowe funkcje

Jeśli wiemy już, jaki rodzaj grilla elektrycznego nas interesuje, warto pamiętać, że liczą się również jego parametry techniczne. Grill elektryczny działa dzięki zastosowanej metodzie grzewczej, która uzależniona jest przede wszystkim od parametrów takich jak:

 • Moc – im wyższa moc wyrażana w watach, tym szybciej przyrządzimy posiłki. Grille elektryczne zwykle działają z mocą w przedziale od 400 do nawet 2500 W.
 • Sposób włączania – zwykle grill uruchamiany jest przyciskiem, jednak podstawowe modele mogą wymagać wypięcia przewodu w celu wyłączenia grilla.
 • Czyszczenie – jeśli zależy nam na łatwej obsłudze grilla, warto zwrócić uwagę, czy części danego modelu mogą być myte w zmywarce.
 • Możliwość regulacji temperatury – zapewnia wygodne pieczenie, ułatwia wszelkie czynności.
 • Dodatki – niektóre modele wyposażone są w opcje dodatkowe, takie jak np. antypoślizgowe nóżki, szczególnie istotne przy grillu stojącym, dodatkowe wyposażenie, czy wzmocnienia konstrukcji.

 

Jak smakują potrawy z grilla elektrycznego?

Przepisy na potrawy z grilla elektrycznego nie różnią się od tych tradycyjnych. Na urządzeniu tego typu możemy przygotować praktycznie każde danie mięsne i warzywne. Pieczona, karkówka, żeberka, ryba, opiekane warzywa, czy szaszłyki – na grillu elektrycznym możemy przyrządzić wszystko, na co mamy ochotę. W przypadku grilla ratlette możemy zrobić jajecznicę, jajko sadzone, czy topić sery i opiekać wędliny, a na dodatek wszystko jednocześnie.

Jak smakują potrawy z grilla elektrycznego? Niestety, jeśli oczekujemy typowo grillowego smaku, nie uzyskamy go przy grillu elektrycznym. Grille węglowe odymiają potrawy, dlatego znany nam smak grilla przypomina potrawy przyrządzane na ognisku. Natomiast grill elektryczny bardziej bliski jest pieczeniu bez tłuszczu na patelni. Nie ulega jednak wątpliwości, że taki rodzaj pieczenia jest zdrowszy, łatwiejszy i zdecydowanie szybszy. Do nas należy wybór i jakikolwiek będzie, ma swoje plusy i minusy…