Click "Enter" to submit the form.

Grill gazowy – jaki wybrać, na co zwracać uwagę, czy warto?

Grill może być metalowy, murowany, gazowy, elektryczny oraz… jednorazowy, czyli pozwalający na przygotowanie grillowanych potraw niskim kosztem tylko jeden raz. Na grilla jednorazowego często decydujemy się podczas wakacyjnych wycieczek – grill jednorazowy zmieści się w każdym plecaku, nie wymaga osobnego kupna rozpałki, jest prosty w obsłudze i można go postawić w każdym miejscu podczas biwaku lub pikniku. Czy warto kupić jednorazowego grilla, czy może lepiej zdecydować się na taniego grilla przenośnego? Wyjaśniamy, jak wygląda jednorazowy grill oraz jakie są jego najważniejsze wady i zalety, a także jaka jest cena takiego gadżetu. Z tego artykułu dowiesz się również, gdzie legalnie można rozpalać grilla!

 

Jakie elementy posiada grill jednorazowy?

Grill jednorazowy to nic innego, jak wszystkie elementy, jakie powinien posiadać grill z prawdziwego zdarzenia, tyle że w wersji mini i uproszczonej (bardzo uproszczonej), a tym samym taniej i wygodnej.

Grill jednorazowy, jak nie trudno się domyślić, posłuży nam tylko jeden raz, dlatego elementy jego konstrukcji są połączone. W praktyce jest to po prostu aluminiowa tacka wypełniona węglem drzewnym. Przypomina to nieco jednorazową blachę do ciasta. Natomiast nad brykietem znajduje się również aluminiowy ruszt, na którym kładziemy potrawy grillowane.

Jednorazowy grill jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga wcześniejszego składania, czy wypełniania podpałką. Zwykle produkty tego typu posiadają podpałkę, która po kilku minutach roznieca żar i ulatnia się, a my możemy swobodnie grillować ulubione potrawy.

 

Zalety grilla jednorazowego

Grillowanie w ogrodzie zwykle odbywa się na grillu stacjonarnym lub na metalowym grillu przenośnym, który może być węglowy, elektryczny lub gazowy. Jeśli jednak nie posiadamy działki, mieszkamy w mieście lub po prostu wybieramy się na biwak lub piknik w miejsce oddalone od domu – idealnym rozwiązaniem jest grill jednorazowy.

Urządzenie tego typu możemy wygodnie spakować do torby, reklamówki lub plecaka. Ze względu na zwykle niewielką wagę praktycznie nie odczujemy obciążenia w bagażu, za to zyskamy sporo korzyści, m.in.:

  • Grill jednorazowy możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce, ponieważ jest niewielki, lekki i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. Mobilność grilla jednorazowego jest jedną z najważniejszych zalet tego typu urządzeń. Ponadto, grill jednorazowy jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczą zapałki, by wzniecić ogień. Kolejno brykiet umieszczony na tacce tworzy żar, nad którym opiekamy kiełbaski, wędliny, mięsa lub dania rybne i warzywa.
  • Co ważne, smak potraw z grilla jednorazowego jest dokładnie taki sam, jak w przypadku grilla stacjonarnego, czy metalowego rozpalanego na węglu drzewnym. Elementem ogrzewającym potrawy jest węgiel drzewny (brykiet), dlatego uzyskujemy smak potraw opiekanych w dymie drzewnym.

 

Grill jednorazowy – wady

Choć grill jednorazowy wydaje się być uniwersalnym rozwiązaniem, tak naprawdę nie jest to całkowicie idealny wybór. W wielu przypadkach nieco lepszą opcją okazuje się być zabranie ze sobą niewielkiego grilla jednorazowego. Warto to zrobić, jeśli podróżujemy samochodem i możemy pozwolić sobie na zapakowanie przenośnego grilla i brykietu. Dlaczego? Ponieważ grill metalowy zwykle posiada ruszt umieszczony w optymalnej odległości od żaru. Wówczas zachowujemy większą odległość między brykietem, a potrawami, dzięki czemu potrawy opiekają się wolniej, a tym samym są dokładniej przygotowane.

W przypadku grilla jednorazowego użytkownicy często zwracają uwagę na fakt, że pokarmy są umieszczane bezpośrednio nad żarem, przez co nadmiernie się przysmażają. Mogą więc być kruche z zewnątrz, jednaka niedopieczone w środku. Co więcej, grill jednorazowy ma ograniczony czas palenia. Zwykle niewielka ilość brykietu wypala się po ok. 15-20 minutach – niektóre opinie użytkowników zwracają uwagę właśnie na fakt szybkiego wypalania się węgla w zestawie, co zależy jednak od danego producenta i modelu grilla jednorazowego. Jest to czas, w którym musimy przyrządzić nasze potrawy, dlatego należy układać je na jednorazowym ruszcie tuż po rozpaleniu grilla.

Ponadto, grill jednorazowy zwykle jest niewielkich rozmiarów – zaleta ta może okazać się wadą, ponieważ nie przyrządzimy na takim grillu potraw dla kilku osób, chyba że każdy użytkownik pikniku będzie posiadał swój własny grill jednorazowy.

 

Grill jednorazowy – cena i dostępność (gdzie kupić)

Grill jednorazowy ma sporo zalet, istotnych zwłaszcza dla miłośników wędrówek i wycieczek rowerowych. Jednym z argumentów przemawiających za tym gadżetem jest jego cena i dostępność. Grilla jednorazowego możemy kupić już za kilka lub kilkanaście złotych, w zależności od wybranego produktu. W sezonie letnim bez problemu kupimy takiego grilla niemal na każdej stacji benzynowej, w supermarketach, czy na stronach internetowych.

Grill jednorazowy, czy tani grill na trójnogu?

Zarówno grill jednorazowy, jak i grill przenośny niewielkich rozmiarów sprawdzają się w przygotowywaniu potraw. Każdy z nich ma swoje zalety, dlatego wybór warto podejmować mając na uwadze przede wszystkim miejsce, w jakim zamierzamy grillować.

Jeśli szukamy niedrogiego sposobu na przyrządzenie potraw grillowanych w ogrodzie lub na działce, korzystniejszym rozwiązaniem okaże się grill na trójnogu. Pomimo niewielkich rozmiarów w przypadku niedrogich urządzeń można na nich przygotować potrawy dla kilku osób, ponieważ po wypaleniu węgla drzewnego po prostu dokładamy kolejną partię. Ponadto, optymalna odległość rusztu od żaru ułatwia opiekanie.

Jeśli jednak naszym celem jest grill w plenerze i mamy ograniczone możliwości transportu grilla, wówczas gadżet jednorazowy sprawdzi się doskonale. Piknik nad rzeką, biwak, czy kilkudniowy wypad za miasto z pewnością będzie udany, jeśli będziemy mogli zasmakować pieczonych kiełbasek, szaszłyków, czy boczku i warzyw.

 

Gdzie można legalnie rozpalać grilla jednorazowego?

Decydując się rozpalanie grilla jednorazowego w plenerze, poza naszym miejscem zamieszkania, warto pamiętać, że nie wszędzie jest to możliwe ze względów prawnych. Nie chodzi o ogólne przepisy prawne zakazujące grillowania, a o rozporządzenia dotyczące poszczególnych gmin i miast. W wielu przypadkach zakazuje się grillowania w parkach, co ma związek m.in. z zanieczyszczaniem środowiska, ale przede wszystkim z faktem, że dym może przeszkadzać innym użytkownikom miejsc publicznych. Z tego właśnie względu w wielu blokach nie jest możliwe rozpalanie grilla na balkonie, czy tarasie, co często regulują przepisy konkretnych spółdzielni mieszkaniowych.

W większych miastach władze zwykle wydzielają specjalne miejsca przeznaczone do legalnego rozpalania grilla. Warto przed planowaną wycieczką sprawdzić, czy miejsce, do którego się udajemy, jest jednym z nich. W niektórych przypadkach podczas organizowania imprezy z grillem konieczne jest wcześniejsze złożenie wniosku o pozwolenie, który stanowi informację zwłaszcza dla straży pożarnej oraz innych służb miejskich. W tym przypadku chodzi oczywiście raczej o większe zabawy z udziałem wielu osób, niemniej jednak warto zaczerpnąć informacji także przy chęci rozpalania grilla jednorazowego, tak by uniknąć ewentualnych problemów i mandatu karnego.

Pamiętajmy również, że grill jednorazowy nagrzewa się w całości, dlatego jeśli ułożymy go na trawie, pozostawimy wypalone miejsce. Podstawą jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca, tak by uniknąć ewentualnego podpalenia suchej trawy, czy pobliskich zarośli. Wybierając miejsce na grilla jednorazowego należy przede wszystkim zagwarantować neutralność dla innych użytkowników miejsc publicznych, a po wypaleniu węgla odpowiednio zabezpieczyć nagrzane pozostałości grilla.