Click "Enter" to submit the form.

Grill murowany – gotowy projekt, czy grill ogrodowy z cegły krok po kroku?

Grill murowany

Wakacyjne grillowanie na dobre wbudowało się w naszą tradycję. Coraz częściej poza przenośnymi grillami decydujemy się na grill murowany, który poza funkcjonalnością stanowi nierozłączny element dekoracyjny ogrodu lub niewielkiej działki. Wybierając własnoręczne murowanie grilla z cegły klinkierowej mamy spore pole do popisu własnej inwencji twórczej, natomiast gotowy grill betonowy jest dużym ułatwieniem. Zobacz, co wybrać – gotowy grill betonowy, czy samoróbkę. Podpowiadamy również, jak zbudować grill ogrodowy krok po kroku i jak zagospodarować teren wokół grilla murowanego!

 

Grill murowany w ogrodzie – czy warto?

Zdecydowanie warto wymurować grill w ogrodzie. Po pierwsze, zapewnimy sobie wygodne miejsce do przyrządzania posiłków na świeżym powietrzu. Po drugie, stworzymy najlepszą z możliwych dekoracji ogrodu. Murowany grill ogrodowy będzie zdobił naszą działkę o każdej porze roku, a w sezonie letnim okaże się bardzo praktyczny.

Sezon na grillowanie rozpoczyna się już w maju i często trwa do późnego października – mamy więc aż pół roku, kiedy grill z pewnością urozmaici nasze posiłki. Nie musimy za każdym razem aranżować miejsca, wyciągać przenośnego grilla i szykować wszelkie akcesoria – mając murowany grill wszystko jest pod ręką i pozostaje jedynie przyrządzanie potraw.

 

Tradycyjny grill murowany z cegły – wybieramy miejsce i materiał

Decydując się na materiał odporny na działanie warunków atmosferycznych zyskujemy grill, który będzie nam służył przez wiele lat. Najczęściej wybieranym materiałem jest cegła klinkierowa, która odznacza się solidnością. Nie trzeba jej konserwować, jest odporna na wiatr, mróz i wysoką temperaturę wewnątrz grilla. Ponadto, grill murowany z cegły klinkierowej to jedno z rozwiązań najbardziej atrakcyjnych wizualnie, choć i grille kamienne mają swój urok.

Cegła klinkierowa jest jednak najczęściej wybierana, dlatego skupiamy się na grillu właśnie z cegły. Tradycyjne grille ogrodowe z klasyczną duszą powstają z cegły czerwonej. Po kilku zastosowaniach cegła czerwona robi się lekko przydymiona, co jedynie pogłębia urok grilla. Jeśli natomiast naszym celem jest nowoczesny grill murowany, można wybrać wariant w innej kolorystyce.

Kolor grilla często dobiera się adekwatnie do elewacji domu, czy pobliskiej altany. Podobnie jest z miejscem na grilla, które powinno pasować do reszty ogrodu. Zwykle odpowiednie jest ustronne miejsce w największej części ogrodu, gdzie przebywamy najczęściej.

Teren nie musi być równy, jednak w przypadku działki pochyłej konieczne będzie dołączenie prac ziemnych, tak by odpowiednio przygotować podłoże, na którym postawimy grill murowany. Jeśli mamy w ogrodzie podłoże po altance, możemy przeznaczyć je na grilla. Wygospodarowanie kilku metrów przy skarpie może wymagać nieco więcej pracy, jednak wówczas grill będzie częściowo osłonięty od wiatru. Natomiast pochyły teren i ewentualny nasyp można przeznaczyć na rabaty i skalniaka, co dodatkowo urozmaici ogród i ochroni grilla przed wiatrem.

Pamiętajmy, że miejsce najbardziej oddalone od domu nie zawsze będzie odpowiednie. Warto przemyśleć, czy zależy nam np. na prywatności. Wówczas grill murowany tuż za ogrodzeniem sąsiada może nie spełniać swojego zadania, a dym będzie przeszkadzał innym. Najlepiej postawić grilla murowanego w pobliżu strefy wypoczynkowej, jaką aranżujemy w ogrodzie.

 

Grill murowany z wędzarnią, czy bez? – wybieramy projekt i wymiary

Mając już miejsce przeznaczone na grilla należy zastanowić się, jaki grill murowany będzie dla nas odpowiedni. Jeśli decydujemy się na projekt dużego grilla z wędzarnią, musimy mieć na uwadze, że zajmie sporą cześć działki. Tak więc wielkość grilla to podstawa, co zawsze dobieramy w zależności od powierzchni działki i własnych preferencji.

Oczywiście na małej działce również możemy postawić dużą budowlę, jednak musimy mieć na uwadze, czy wystarczy miejsca m.in. na plac do zabawy dla dzieci, posadzenie roślin, altankę, czy leżaki i stół. Standardowe, gotowe grille betonowe zwykle mają wymiary w granicach 70-90 cm szerokości oraz 40-60 głębokości.

Istotna jest przede wszystkim forma. Grill murowany może być:

 • otwarty,
 • zamknięty z okapem i kominem,
 • rozbudowany z blatem,
 • okrągły.

Grill murowany otwarty stanowi najprostszą formę, jednak można go rozbudować o obszerne blaty i miejsce na drewno. Natomiast decydując się na grill z okapem, dym jest odprowadzany przez komin, dzięki czemu zapach nie przeszkadza podczas biesiadowania.

Budując grill murowany z cegły własnoręcznie sami dobieramy jego wymiary. Najczęściej projekty grilla, na którym przyrządzimy potrawy dla 4-6 osób jednocześnie uwzględniają:

 • wysokość paleniska – 60-80 cm od podłoża;
 • szerokość paleniska – 70 cm – zależy od tego, czy zamierzamy umieścić
 • głębokość paleniska – 40-60 cm;
 • wysokość ścianek nad paleniskiem – przynajmniej 30 cm przy grillu otwartym i 60-80 cm przy grillu murowanym z kominem;
 • wymiary rusztu – możemy skorzystać z gotowego rusztu i wymurować grilla dopasowując jego wymiary lub odwrotnie, po wymurowaniu grilla zamówić ruszt żeliwny.

 

Grill murowany krok po kroku – fundament, zaprawa, murowanie

Mając już miejsce i projekt przystępujemy do pracy. Budowa grilla w zależności od jego wymiarów może zając kilka dni, dlatego warto wcześniej sprawdzić pogodę i zabezpieczyć się na wypadek deszczu, np. zaopatrując się w folię lub parawan.

Wykonując własnoręcznie grill murowany z klinkieru będą potrzebne m.in.:

 • zaprawa betonowa na fundament (B15);
 • cegła klinkierowa pełna (ilość obliczamy według powierzchni ścian);
 • zaprawa do klejenia cegły;
 • metalowe ceowniki do prowadzenia rusztu;
 • podpora pod palenisko;
 • elementy dystansowe, dla wyznaczenia równych odstępów między cegłą;
 • narzędzia.

 

 1. Fundamenty – jeśli nie mamy utwardzonego podłoża w pierwszej kolejności wykonujemy fundamenty. Usuwamy wierzchnią warstwę humusu na głębokość 30-50 cm w zależności od wielkości i ciężaru grilla. Niewielkie grille bez komina i blatu mogą powstać na 10-20 cm podłożu, jednak optymalna głębokość fundamentu to 35 cm. Kolejno na dnie wysypujemy żwir i ubijamy, a wyżej wylewamy zaprawę betonową B15, którą można wzmocnić prętami w przypadku bardzo miękkiego, podmokłego podłoża. Po wymurowaniu grilla powierzchnię betonową wokół niego możemy pokryć płytami betonowymi, kostką brukową, czy kamieniem. Murowanie grilla możemy rozpocząć po całkowitym wyschnięciu fundamentu (10-14 dni).
 1. Murowanie ścian grilla – w pierwszej kolejności murujemy podstawowe ściany do wysokości paleniska. Cegły zakładamy naprzemiennie łącząc zaprawą murarską lub specjalnym klejem. Ważne, by spoiwo było mrozoodporne oraz ognioodporne. Na poziomie paleniska zmieniamy kierunek murowania do wewnętrznej strony grilla. Dzięki temu na ,,wystającej” do wewnątrza kostce możemy umieścić metalowe palenisko. Przy murowaniu paleniska tymczasową podporę usuwamy po całkowitym wyschnięciu zastosowanego betonu.
 2. Murowanie prowadnicy do rusztu – na odpowiedniej wysokości zmieniamy kierunek kostki, która posłuży jako podpora dla żeliwnego rusztu. Możemy również pomiędzy kostkami umieścić metalowe prowadnice lub pozostawić szczeliny na ruszt.
 1. Ściany powyżej rusztu murowany grill otwarty nie wymaga wysokich ścian powyżej rusztu. Natomiast decydując się na okap z kominem przedłużamy ściany do wysokości ok. 60-80 cm i rozpoczynamy budowę okapu, który może powstać z cegły, bądź z betonu. Istotne jest w typ przypadku solidne wykonanie. Pamiętajmy, że wymiary oraz sposób wykonania dostosowujemy do danego projektu.
 1. Murowanie przybudówki – dodatkowe blaty, półki i schowki często okazują się bardzo praktyczne. Grill jest wówczas masywniejszy, a samo przyrządzanie potraw znacznie łatwiejsze. Blat można wykonać z cegły klinkierowej lub z kamienia. Warto, by był łatwy w utrzymaniu czystości.
 1. Pierwsza próba – z rozpalaniem grilla murowanego warto poczekać przynajmniej kilkanaście dni. Zbyt wczesne narażenie konstrukcji na wysoką temperaturę może spowodować pękanie ścian.

 

O czym pamiętać murując grill z klinkieru?

Murowanie grilla z cegły klinkierowej nie jest trudne, jednak wymaga przynajmniej podstawowego pojęcia. Ze względu na symetryczny kształt cegła z jednej strony jest ułatwieniem, ponieważ możemy wykonać idealnie pionowe i poziome ściany. Z drugiej jednak strony już niewielki błąd przy podstawie będzie widoczny. Warto kontrolować kąty, pion oraz poziom podczas murowania każdej warstwy, a ewentualne nierówności należy wyrównać przy pomocy gumowego młotka, tak by nie uszkodzić kostki.

Jeśli nie mamy wprawy, dobrym pomysłem będzie murowanie z pozostawieniem miejsca na fugę. Wówczas po ukończeniu pracy możemy spokojnie wypełnić przestrzeń między cegłami, dzięki czemu nasz grill będzie bardziej estetyczny.

Wybierając zaprawę dobrym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z kleju, który wymaga dodania jedynie odpowiedniej ilości wody. Wówczas nie musimy martwić się o proporcje piasku i cementu.

 

Grill ogrodowy betonowy – gotowe projekty

Jeśli własnoręczne wykonanie grilla murowanego z cegły klinkierowej przerasta nasze możliwości lub zwyczajnie nie mamy czasu, czy też nie lubimy tego typu prac, pozostaje gotowy grill betonowy. W tym przypadku cała praca ogranicza się do wybrania miejsca oraz złożenia konstrukcji zgodnie z instrukcją.

Ogrodowe grille betonowe dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu nie musimy ograniczać wyboru do jednej tendencji wizualnej. Często taki grill imituje grille z klinkieru, czy z kamienia, dlatego z łatwością dostosujemy go do naszego ogrodu.

Gotowe projekty grilla betonowego zwykle uwzględniają miejsce na rozpałkę, palenisko, 2-4 ruszty, okap z kominem, a często również blaty na potrawy i akcesoria do grilla. Jest to wygodna alternatywa dla grilla z cegły klinkierowej, która często okazuje się korzystniejsza cenowo, jednak nie daje dumy z wymurowania własnego dzieła. Grill ogrodowy z cegły, wykonany według własnego projektu, zawsze jest oryginalny, co dla wielu stanowi istotny argument przemawiający za właśnie takim rozwiązaniem.