Click "Enter" to submit the form.

Grill ogrodowy – wybrać gotowy, czy zbudować grill samodzielnie?

Tradycyjny grill ogrodowy na węgiel niczym nie ustępuje nowszym rozwiązaniom, takim jak grille gazowe i elektryczne. Każdy rodzaj grilla ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego wybór grilla powinien być kierowany przede wszystkim własnymi preferencjami. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę wybierając grill idealny do naszego ogrodu – jaki rodzaj wybrać, kształt, a nawet materiał wykonania. Przedstawiamy szczegóły dotyczące najpopularniejszych grilli, które sprawdzają się do większych i mniejszych ogrodów. Poznaj zalety grilla elektrycznego, gazowego i węglowego. Dowiedz się również, czy warto samodzielnie wykonać murowany grill ogrodowy!

 

Przenośne grille ogrodowe – rodzaje oraz wady i zalety każdego z nich (praktyczne zestawienie)

Grille ogrodowe w wersji mobilnej służą do przygotowywania potraw w okresie letnim. Zwykle urządzenia tego typu zabezpieczamy na zimę, natomiast wiosną umieszczamy w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na tarasie. Jedynie grille murowane stanowią stały element aranżacji ogrodu, jednak ze względu na ich dużą popularność oraz różnorodność omówimy je w osobnej części artykułu.

Aktualnie rodzaje grillów ogrodowych to długa lista urządzeń, które różnią się pod względem wielu parametrów. Podstawowy podział uwzględnia jednak:

Grille gazowe

 • Zalety grilla gazowego: nie wymagają rozpałki, ani podłączenia do zasilania elektrycznego. Potrawy przyrządza się szybko i wygodnie za pomocą grzałki ogrzewanej płomieniami wytwarzanymi przez spalanie gazu. Rozwiązanie takie zwiększa możliwości kontroli temperatury podczas pieczenia, a także ułatwia cały proces grillowania. Szacuje się, że grill gazowy generuje mniejsze koszty, niż konieczność zakupu węgla drzewnego. Z grilla gazowego możemy korzystać w każdym miejscu, także na działce bez dostępu do prądu. Smak potraw z grilla gazowego jest nieco zbliżony do tych przyrządzanych tradycyjnie, ponieważ tłuszcz spływa na płytę nazywaną aromatyzeram. Ta z kolei jest od spodu ogrzewana przez płomienie, co powoduje ulatnianie się aromatu pieczonej potrawy pozwalając w dużym stopniu uzyskać smak zbliżony do tradycyjnego grillowania. Jednak nie ma w tym przypadku opalania płomieniem oraz dymem drzewnym, więc nie powinniśmy liczyć na identyczne doznania smakowe. Brak dymu oznacza jednak znacznie zdrowsze potrawy, co jest jedną z głównych zalet grilla gazowego.
 • Wady grilla gazowego: podstawową wadą jest zwykle cena grilla gazowego. Za jakościowe urządzenie tego typu musimy zapłacić nieco więcej, niż za grill węglowy. Musimy również pamiętać o kupnie butli z gazem, a także posiadać odpowiednie umiejętności pozwalające na jej wymianę.

Grille elektryczne

 • Zalety grilla elektrycznego – jest to najzdrowsza opcja grillowania. Grill elektryczny może być wykorzystywany niezależnie od pory roku, zwykle odznacza się kompaktowymi rozmiarami i może być z łatwością przemieszany w ogrodzie. Urządzenia tego typu pozwalają na szybkie i bezproblemowe przyrządzanie potraw, bez konieczności rozpalania, czy kontroli płomienia.

 

 • Wady grilla elektrycznego – nie możemy korzystać z niego w miejscach bez dostępu do prądu. Grill elektryczny zwykle sprawdza się najlepiej na balkonach i tarasach, natomiast w przypadku dużych ogrodów często konieczne okazuje się korzystanie z przedłużacza, co w wielu przypadkach może być nieco kłopotliwe. Duże grille elektryczne są również nieco droższe od tradycyjnych urządzeń do grillowania.

Grille węglowe

 • Zalety grilla węglowegotradycyjny grill na węgiel drzewny to ulubione urządzenie większości z nas. Potrawy przyrządzane na grillu węglowym odznaczają się niepowtarzalnym smakiem. Ponadto, grillowanie na świeżym powietrzu z zapachem palonego drewna tworzy niezwykły klimat, do którego powracamy ze szczególnym sentymentem. Urządzenia tego typu często pozwalają na przyrządzenie wielu potraw jednocześnie, zwłaszcza jeśli wybieramy grill z dużym rusztem.

 

 • Wady grilla węglowe – jedną z podstawowych wad, która dla niektórych bywa zaletą, jest dym wytwarzany w trakcie spalania drewna. Ze względu na emisję szkodliwych związków urządzenia tego typu obecnie nie mogą być stosowane na balkonach w miastach. Ponadto, rozpalanie grilla węglowego trwa stosunkowo długo. Sam proces opiekania wymaga stałej kontroli, a potrawy nie są tak zdrowe, jak w przypadku grillowania elektrycznego lub gazowego.

Grille węglowo-gazowe

 • W zależności od potrzeb możemy w tym przypadku korzystać z opcji zasilania gazowego lub z tradycyjnej formy pieczenia na węglu drzewnym.

Podstawowe parametry grilla ogrodowego – wielkość, funkcje, kształt

Decydując się grill do ogrodu najczęściej mamy na uwadze chęć przyrządzania potraw przynajmniej dla kilku osób. Grill ogrodowy powinien więc umożliwiać przyrządzenie odpowiedniej ilości potraw jednocześnie, dlatego zwracajmy uwagę przede wszystkim na wielkość rusztu lub płyty grzewczej.

Ponadto, wybierając grill ogrodowy warto zwracać uwagę na dodatkowe cechy, takie jakie:

 • Czyszczenie – niektóre grille posiadają wyjmowane ruszty, co znacznie ułatwia późniejsze utrzymanie czystości;
 • Mobilność duże grille ogrodowe trudno przenieść w wyznaczone miejsce, dlatego sporym ułatwieniem mogą okazać się dołączone koła;
 • Wytrzymałość konstrukcji oraz stabilność – jeśli często grillujemy i korzystamy z urządzenia również podczas wiatru, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Bardzo ważny jest także materiał, z jakiego wykonany jest ruszt. Dobrze, jeśli grill ogrodowy ma ruszt żeliwny lub ze stali nierdzewnej.
 • Dodatkowe funkcje – dotyczą raczej grilli gazowych oraz elektrycznych. Wybierając ten rodzaj urządzeń warto zwrócić uwagę, czy grill podsiada wygodny system sterujący, czy uruchamia się za pomocą włącznika, a może jedynie po wpięciu do gniazdka.
 • Popielnik zbierający spalone części węgla.
 • Dodatkowe wyposażenie – kupując grill do ogrodu często możemy liczyć na dodatkowe części wymienne lub przyrządy do grillowania, np. tacki i szczypce.

 

Murowany grill ogrodowy – kiedy warto wybrać ten wariant?

Grillowanie stało się tak mocno wbudowane w naszą tradycję, że grill ogrodowy stanowi nie tylko sposób na przyrządzanie smacznych potraw, ale również jest nierozłączną częścią dekoracyjną wielu ogrodów. Bardzo często decydujemy się na murowany grill ogrodowy, którego nie musimy przenosić.

Grill własnej roboty może stanowić zarówno niewielkie palenisko, jak również grill z cegieł z prawdziwego zdarzenia, często z kominem, kilkoma półkami na ruszty, a nawet z wędzarnią.

Grill samoróbka jest zdecydowanie polecany osobom, które dbają o oryginalną aranżację ogrodu. Nie ma możliwości, by ktoś idealnie odtworzył nasz projekt, dlatego decydując się na samodzielne murowanie grilla mamy pewność, że nasze dzieło wyróżni się spośród innych.

Wbrew pozorom murowanie grilla nie jest skomplikowane, jednak z pewnością wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy. Czy to się opłaca? Tak, jeśli wiemy, co robimy i orientujemy się w temacie ,,jak zbudować grill”.

Natomiast cena grilla murowanego zależy od jego wielkości, materiału, z jakiego korzystamy oraz od naszej wiedzy… nie trudno wydać krocie na dekoracyjny kamień, jednak nieco większą sztuką może okazać się stworzenie solidnej konstrukcji, która sprawdzi się w praktyce.

Murowany grill ogrodowy ma jednak sporo zalet. Przede wszystkim nic nas nie ogranicza i sami wybieramy jego kształt, wielkość, czy miejsce, w jakim powstanie. Przy odrobinie wyobraźni i zaangażowania możemy dodatkowo uatrakcyjnić ogród i stworzyć własne miejsce do relaksu, a znajomym odwiedzającym nas na grillu powiemy – ,,to moje dzieło”.