Click "Enter" to submit the form.

Jaki grill węglowy wybrać? Najważniejsze cechy, zalety i wady grilla na węgiel drzewny

grill węglowy

Grill węglowy to bez wątpienia najpopularniejszy sprzęt uruchamiany w pierwszy ciepły weekend po zimie. W Polsce uwielbiamy grillowanie, a grill na węgiel drzewny jest najczęściej wybieranym sprzętem. Choć powstają nowoczesne i bez dwóch zdań zdrowsze alternatywy grilla węglowego, jak do tej pory nic nie jest w stanie zastąpić oryginalnego smaku potraw uzyskiwanego podczas grillowania nad drewnem, na świeżym powietrzu, w klimacie wakacyjnej nocy… Grill grillowi nie równy, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierają grill na węgiel drzewny!

 

Najlepsze grille na węgiel drzewny – nowoczesne opcje modeli 2019

Wybieramy grill na węgiel drzewny i zwykle sprawa wydaje się prosta – solidny ruszt odpowiedniej wielkości, dopasowane palenisko i ewentualnie pokrywa zatrzymująca ciepło. W rzeczywistości jednak nowoczesny grill węglowy może nam zaoferować o wiele więcej. Najlepsze grille na węgiel drzewny, zwłaszcza modele wypuszczone do sprzedaży w 2019 roku, posiadają sporo dodatkowych funkcji ułatwiających użytkowanie.

W czym tkwi różnica? Zwykle dodatkowe urozmaicenia wiążą się z nieco wyższą ceną, jednak wprostproporcjonalną do funkcji. Wybierając grill węglowy mamy prawo oczekiwać wyposażenia w nowoczesne ułatwienia, takie jak:

 • Pokrywa z regulacją dopływu powietrzagrill węglowy z pokrywą może posiadać dodatkowe opcje regulacji dopływu powietrza. Zamknięcie klapy nie oznacza ,,zduszenia” płomienia. Grille tego typu posiadają regulowane otwory wentylacyjne, dzięki którym możemy opiekać potrawy nad żarem, a nie spalać w pełnym płomieniu.
 • Antykorozyjny materiał wykonania – decydując się na grill dobrej jakości nie musimy go każdorazowo przenosić do zamkniętego pomieszczenia. Grill węglowy może być śmiało pozostawiony na otwartej przestrzeni, gdzie żaden wiatr i deszcz nie stanowią zagrożenia. Warto zwracać uwagę na modele żeliwne, ze stali nierdzewnej, bądź pokryte emalią porcelanową.
 • Funkcjonalny popielnik – dodatkowy popielnik na spodzie grilla węglowego umożliwia sprawne, bezproblemowe usuwanie zgromadzonego popiołu. Niektóre modele grilli węglowych są wyposażone w popielnik zmieniający pozycję podczas jednego ruchu, dzięki czemu nie musimy wymiatać spalonego węgla drzewnego, a jedynie przechylić popielnik. Co ważne, wybierając nowoczesny grill na węgiel drzewny możemy usuwać nadmiar popiołu w trakcie grillowania, bez konieczności wygaszania grilla.
 • Chromowany ruszt – poza materiałem, z jakiego wykonany jest cały grill, podstawą jest ruszt. To na nim umieszczamy potrawy, niekiedy mają one bezpośredni kontakt z rusztem, dlatego jego antykorozyjna i trwała konstrukcja jest podstawą. Najpopularniejsze są ruszty żeliwne, które zapewniają równomierne rozprowadzenie temperatury i pozwalają na wygodne pieczenie, m.in. tradycyjnych steków.
 • Kontrola temperatury – grille węglowe z pokrywą często są wyposażone w termometr pozwalający na kontrolę temperatury palenia. Dzięki temu możemy przyrządzać potrawy, które wymagają zachowania odpowiedniej temperatury, np. wolno pieczone mięsa, warzywa łatwo ulegające rozkładowi, czy łagodne topienie serów.
 • Dodatkowe ułatwienia – wybierając grill węglowy, zwłaszcza zamykany, warto zwracać uwagę na solidne uchwyty, rączki, dodatkowe zabezpieczenia, czy możliwość wygodnego przewożenia grilla na kołach. Warto zwracać na to uwagę, zwłaszcza jeśli interesuje nas urządzenie, które zamierzamy przewozić lub nie mamy jeszcze wygospodarowanego miejsca w ogrodzie. Niektóre modele wyposażone są w blat oraz dodatkowy poziom pod grillem, dzięki czemu przyrządzanie grilla jest bardzo komfortowe.

 

Jakie są zalety grilla na węgiel drzewny?

Podstawową zaletą grilla węglowego jest smak uzyskiwanych potraw. Grill zasilany węglem drzewnym niemal do złudzenia odzwierciedla aromat potraw przyrządzanych na ognisku. Gorące płomienie, zapach palonego drewna, otulające ciepło ognia i nocna zabawa ze znajomymi – każdy pamięta takie chwile z młodości, a grill węglowy pozwala na uzyskanie prawie identycznego klimatu i smaku pieczonych potraw, przy nieco większej wygodzie.

Grille węglowe są ponadto jedną z najtańszych opcji. Cena grilla węglowego rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych przy prostych modelach niewielkich rozmiarów. Co więcej, grill węglowy może być rozpalany niezależnie od miejsca. Nie wymaga podpięcia do prądu, nie musimy myśleć o gazie, czy specjalnej aranżacji przestrzeni. Cena może jednak okazać się większa, jeśli decydujemy się grill wyposażony w dodatkowe funkcje lub szukamy urządzenia montowanego na stałe. W tym przypadku jednak nieco wyższa cena wiąże się z przedłużeniem żywotności grilla, co jest zdecydowaną zaletą.

Wadą może okazać się jednak potrzeba każdorazowego zakupu węgla drzewnego, choć materiał ten jest ogólnie dostępny, dlatego zwykle rodzaj zasilania jest w tym przypadku zaletą. Węgiel drzewny kupimy niemal w każdym sklepie, a nawet na stacjach benzynowych.

Pamiętajmy jednak, że ze względu na ograniczenia prawne związane z ochroną środowiska oraz z zakłócaniem spokoju sąsiadów grillowanie z wykorzystaniem grilla węglowego jest zakazane na balkonach i tarasach w większości miast. Mobilność tego urządzenia bywa więc ograniczona z innych względów.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie grilla na węgiel drzewny?

Wybór grilla na węgiel drzewny należy kierować własnymi potrzebami. W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czego oczekujemy od grilla węglowego i komu będzie służył. Najdroższe i najlepsze grille na węgiel drzewny mogą okazać się zbędnym wydatkiem, jeśli z urządzenia korzystamy sporadycznie i nie wykorzystujemy wszystkich jego funkcji.

Dokonując wyboru warto więc zwracać uwagę na parametry techniczne urządzenia uwzględniając własne potrzeby:

 • Wielkość rusztu – to podstawa, która warunkuje ilość potraw przyrządzanych jednocześnie. Jeśli z grilla będzie korzystało więcej osób, lubimy spotkania ze znajomymi i zależy nam pieczeniu przynajmniej kilkunastu porcji jednocześnie, wówczas duży ruszt będzie niezbędny. Dostępne na rynku grille na węgiel drzewny dostępne są w wersji z rusztem okrągłym lub prostokątnym. W zależności od modelu możemy jednocześnie przyrządzać mięso, szaszłyki, ryby i warzywa nawet dla kilkunastu osób jednocześnie.
 • Ilość rusztów – niektóre grille węglowe posiadają dwa, a nawet trzy ruszty. Możemy więc przygotowywać więcej potraw jednocześnie, zachowując kompaktowe rozmiary urządzenia. Jednak w przypadku grilla z kilkoma rusztami ważniejsza okazuje się możliwość jednoczesnego pieczenia różnych potraw. Na dolnym ruszcie zwykle pieczemy dania mięsne, natomiast wyżej, gdzie temperatura zwykle jest nieco niższa, opiekamy warzywa.
 • Ruchomy ruszt – możliwość podnoszenia rusztu może okazać się bardzo przydana, ponieważ z łatwością możemy dołożyć węgla drzewnego w trakcie pieczenia.
 • Jakość i materiał wykonania – solidny grill nie tylko będzie nam długo służył, ale może okazać również bezpieczniejszy. Stabilna podstawa grilla jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli urządzamy barbecue z dziećmi.
 • Dodatkowe akcesoria – często do grilla na węgiel drzewny dołączone są sztućce do grillowania.
 • Estetykawygląd grilla na węgiel drzewny również ma znaczenie. Zaletą grilli węglowych jest ich różnorodność, dlatego zwykle bez problemu można znaleźć urządzenie odpowiadające naszym gustom.
 • Cena – cena jest jednym z podstawowych wariantów podczas dokonywania wyboru. Warto pamiętać, że wyższa cena nie zawsze równa się z jakością, dlatego warto sprawdzić, na co możemy liczyć w danej kategorii cenowej.

 

Gdzie umieścić grill węglowy?

Grill na węgiel drzewny jest urządzeniem do użytku na świeżym powietrzu. Urządzenia tego typu raczej nie sprawdzają się na tarasie, ponieważ dym łatwo przedostaje się przez uchylone okna i ciężko jest pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z zasłon, pościeli i ubrań.

Najlepszym miejscem na umieszczenie grilla węglowego jest ustronne miejsce w ogrodzie, blisko roślinności. Warto pamiętać również o stabilnej podstawie, dlatego grilla umieszczamy na równym terenie. Idealnie sprawdzają się specjalnie zagospodarowane tereny, jak np. altanki ogrodowe, czy kamienne podłogi.

Zwykle grill na węgiel drzewny umieszczamy blisko ławek ogrodowych, na których wypoczywają goście. Należy pamiętać o zachowaniu kilku metrów odległości, tak by dym z grilla nie przeszkadzał podczas biesiadowania. Jednocześnie nie warto oddalać grilla w całkowicie ustronne miejsce, tak by osoba obsługująca urządzenie mogła wygodnie kontrolować potrawy i jednocześnie mieć kontakt z przyjaciółmi.

Jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, warto wokół wygospodarowanego miejsca posadzić duże rośliny lub postawić pergolę, co zabezpieczy urządzenie przed ewentualnymi zdarzenia, jak np. uderzenie piłką – a takich sytuacji na wakacyjnych spotkaniach zwykle nie brakuje.

 

Czy łatwo jest wyczyścić grill węglowy – kilka wskazówek

W przypadku grilla na węgiel drzewny trzeba liczyć się z koniecznością jego rozpalania, a także późniejszego gaszenia i każdorazowego czyszczenia. Rozpalanie przez wielu jest czynnością lubianą, stanowi poniekąd rytuał i tradycję grillowania. Jednak porządki zwykle do przyjemnych nie należą.

Warto pamiętać, że grill węglowy powinien być odpowiednio czyszczony po każdym użyciu. Podczas pieczenia mięsa skrapla się tłuszcz, który kolejno pokrywa powierzchnię grilla. Z kolei im starszy, bardziej zaschnięty tłuszcz, tym więcej szkodliwych związków wytwarza się podczas ponownego rozpalania. Sporym zabezpieczeniem jest korzystanie z jednorazowych tacek do grilla, jednak nie na tyle, byśmy mogli uchylić się od sprzątania.

Oto kilka wskazówek, jak czyścić grilla na węgiel drzewny:

 • w pierwszej kolejności usuwamy popiół;
 • pozostałości popiołu czyścimy szczotką z grubym włosiem, najlepiej ze stali nierdzewnej (nie szorujemy powierzchni grilla!);
 • jeśli użycie szczotki okazuje się niewystarczające, warto zastosować mieszankę wody z octem i mydłem.
 • pozostałości rozpuszczonego tłuszczu usuwamy ręcznikiem papierowym;
 • powierzchnię grilla myje się wodą przy pomocy delikatnej ściereczki, która nie porysuje powłoki.

 

Alternatywa dla grilla węglowego – czy są lepsze urządzenia?

Grille na węgiel drzewny są zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce, jednak nie należą do najprostszych w obsłudze. Miłośnicy grillowania wybierają urządzenia węglowe głównie ze względu na niepowtarzalny smak potraw, którego niestety nie odzwierciedlają żadne inne urządzenia. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu znacznie łatwiejszym w obsłudze i jednocześnie zdrowszym, alternatywą dla grilla węglowego są:

 • Grille elektryczne – natychmiast się rozgrzewają bez konieczności stosowania jakichkolwiek rozpałek i nie wydzielają dymu. Grill elektryczny jako jedyne urządzenie tego typu może być stosowany w domu. Potrawy z grilla elektrycznego są zdrowsze, dlatego coraz więcej osób decyduje się na grille zasilane prądem. Wadą jest jednak ich mała mobilność, ponieważ w ogrodzie wymagają przedłużacza.
 • Grille gazowe – w odróżnieniu od urządzeń elektrycznych mogą być z łatwością przewożone w miejsca, gdzie nie ma dostępu do prądu. Zwykle jedna butla z gazem wystarcza na cały sezon. Proces pieczenia jest natomiast równie prosty, jak w przypadku grilla elektrycznego.