Click "Enter" to submit the form.

Grill z wędzarnią – jak zrobić murowany grill z wędzarnią, jaki projekt wybrać?

Grill w ogrodzie dla wielu stanowi must have – czyli podstawa, którą bez dwóch zdań musi mieć każdy miłośnik domowych przysmaków! Smaczne, grillowane potrawy, niepodważalna dekoracja ogrodu, a może również dodatkowo wędzone, domowe wyroby? Decydując się na grill z wędzarnią zyskamy sporo możliwości istotnych zwłaszcza dla miłośników domowych wędlin. Podpowiadamy, przedstawiając więcej niż dwa zdania, czy warto wymurować w ogrodzie grill z wędzarnią, a może lepiej postawić na gotowy projekt? Podsumowaniem tego artykułu będzie kilka rad dotyczących prawidłowego wędzenia potraw.

 

Grill ogrodowy z wędzarnią – najważniejsze zalety

Grill stanowi już chyba podstawę w każdym ogrodzie – przynajmniej od czasu do czasu wszyscy lubimy zasmakować potraw z grilla, niekoniecznie mięsnych. Poza tradycyjnym grillowaniem coraz częściej decydujemy się również na wędzarnię, powracając do korzeni naszych dziadków. Choć na sklepowych półkach nie brakuje żywności, jej jakość niestety często pozostawia wiele do życzenia.

Grill ogrodowy z wędzarnią stanowi doskonały sposób na przyrządzanie własnych, domowych potraw. Co ważne, decydując się na samodzielne wędzenie mamy pewność co do ich składu. Domowe wędliny nie zawierają konserwantów, są zdrowsze i zdecydowanie smaczniejsze, ponieważ własne wyroby możemy dowolnie doprawiać.

Choć grill z wędzarnią kojarzy się głównie jako sposób na przyrządzanie właśnie wędlin, w rzeczywistości posiadając takie urządzenie możemy wędzić również sery, ryby, kiełbasy lub warzywa. Każdy, kto zasmakuje wędzonki ronionej na wolnym ogniu wie, że żaden sklepowy produkt nie może się z nią równać.

Poza niepodważalnym, oryginalnym smakiem zdrowych potraw, niemniej istotna jest również sama radość z przyrządzania wędzonych produktów. Odpoczynek podczas kilku godzin kontroli wędzenia to zaleta na wagę złota. Proces domowego wędzenia jest doskonałym pretekstem do spotkań z rodziną i znajomymi, dlatego grill z wędzarnią jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Poza szybko pieczonymi potrawami z grilla możemy jednocześnie wędzić ulubione dania, które bez wątpienia doceni każdy domownik.

 

Rodzaje wędzarni ogrodowych – jaką wybrać?

Grill z wędzarnią postawiony w ogrodzie powinien przede wszystkim idealnie komponować się z aranżacją otoczenia. Zwykle stawiamy wędzarnie w pobliżu kącika wypoczynkowego, a proces wędzenia traktujemy jako połączenie rozrywki z pożytecznym, dlatego walory estetyczne wędzarni są bardzo ważne. Ponadto, ogrodowa wędzarnia musi być funkcjonalna, czyli powinna służyć do sprawnego i zdrowego przyrządzania produktów.

Decydując się na grill z wędzarnią mamy do wyboru kilka opcji:

 • Murowany grill z wędzarnią – murując grilla z kamienia, cegły lub betonu możemy wybrać projekt z wędzarnią. Jest to jeden z najbardziej estetycznych wariantów, ponieważ naturalne materiały zwykle najlepiej komponują się z ogrodem. Co ważne, samodzielne wykonanie grilla z wędzarnia pozwala na sporą swobodę w kwestii wyglądu i wymiarów grilla.
 • Betonowy grill z wędzarnią (gotowy) grill z wędzarnia składający się z gotowych modułów jest alternatywą dla własnoręcznego murowania grilla. Zwykle cała praca ogranicza się do złożenia kilku elementów. Grill taki może odzwierciedlać konstrukcję z kamienia, cegły lub betonu.
 • Metalowy grill z wędzarnią – grille metalowe często stanowią urządzenia 2w1. Główną część stanowi palenisko z rusztem, natomiast boczna dostawka jest miejscem do wędzenia potraw. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. Grille tego typu zwykle są bardzo mobilne, więc nie musimy aranżować odpowiedniego miejsca na stałe. Metal jest dobrym materiałem gromadzącym ciepło, szybko się nagrzewa i zatrzymuje dym, o czym z pewnością wiedzą osoby, które miały do czynienia z samoróbką, jaką jest np. grill z bojlera.
 • Elektryczne wędzarnie ogrodowe – jest to najprostszy sposób wędzenia potraw, jednak smak potraw zwykle znacznie różni się od tych tradycyjnych, pachnących drewnem. Opcja ta będzie odpowiednia dla osób, którym bardziej zależy na smaku ziół, dodatków oraz na zdrowym wędzeniu.
 • Wędzarnia drewniana – w pobliżu murowanego grilla możemy skonstruować również wędzarnię drewnianą, która sprawdza się zwłaszcza do wędzenia na zimno. Warto pamiętać, że wędzarnia wykonana z drewna powinna znajdować się w bezpiecznej odległości od paleniska, czyli zwykle przynajmniej 1,5 metra dalej.

 

Gotowy grill z wędzarnią, czy własny projekt?

Zarówno gotowy grill z wędzarnią, jak i grill murowany mają swoje zalety. Dokonując wyboru należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, dlatego warto odpowiedzieć na pytania:

 • Jak często zamierzamy wędzić?
 • Jaką ilość produktów zamierzamy przygotowywać?
 • Czy liczą się dla nas walory estetyczne grilla z wędzarnią?
 • Ile miejsca w ogrodzie posiadamy?
 • Czy posiadamy podstawowe umiejętności pozwalające na samodzielne wymurowanie grilla z wędzarnią?
 • Czy jesteśmy w stanie opłacić ekipę do budowy grilla ogrodowego?

 

Wiedząc dokładnie, jaki jest nasz cel, można podjąć decyzję dotyczącą rodzaju grilla z domową wędzarnia. Proste projekty nie wymagają sporego nakładu pracy, natomiast estetyczne wykończenie grilla z wędzarnią sprawi, że nawet podstawowy wzór może okazać się niezwykłą ozdobą ogrodu. Niemniej jednak również gotowe grille z wędzarnią aktualnie dostępne są w wielu atrakcyjnych formach. Producenci grilli doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że wakacyjne grillowanie i wędzenie nie jest jedynie sposobem na przyrządzanie potraw, ale także formą rekreacji, dlatego połączenie wizualnej atrakcji z funkcjonalnością stanowi raczej normę.

 

Murowany grill z wędzarnią krok po kroku – co powinna zawierać wędzarnia?

Przedstawiamy, co powinien zawierać przykładowy projekt grilla z wędzarnią dla początkujących, czyli coś prostego w wykonaniu, ale jednocześnie funkcjonalnego i doskonale komponującego się z niemal każdym ogrodem. W pierwszej kolejności warto jednak wspomnieć, że proces wędzenia polega na powolnym ,,podgrzewaniu” i ,,suszeniu” potraw, dlatego komora wędzarnicza musi znajdować się w odpowiedniej odległości od paleniska, tak by dym przechodzący przez wentylację miał czas na schłodzenie.

Na początek jednak elementy, które powinna posiadać sprawna wędzarnia:

 • palenisko,
 • szyber (umożliwia regulację przepływu dymu),
 • komorę wędzarniczą,
 • drzwiczki metalowe do komory,
 • system odprowadzania dymu.

W praktyce i w naprawdę sporym uproszczeniu można powiedzieć, że murowany grill z wędzarnią, to grill z dodatkowym wylotem, przez który prowadzony jest dym do kolejnej komory z drzwiczkami i kominem. Tam umieszczamy potrawy wędzone. W woli ścisłości wymiary wędzarni należy dostosować do wymiarów paleniska. Małe palenisko nie będzie w stanie sprostać owędzaniu potraw w sporej komorze i odwrotnie, zbyt duże palenisko spowoduje, że potrawy w małej komorze nie będą wędzone, a pieczone jak na grillu.

Murując grilla z wędzarnią najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły z wylotem, która przy prostym projekcie w zupełności wystarczy do podstawowego wędzenia. Cegła z wylotem, czyli okrągłym otworem, w najprostszy sposób poprowadzi ciepło do komory wędzarniczej.

 

Jak można wędzić potrawy na grillu z wędzarnią?

Jeśli zależy nam na pełnej kontroli podczas grillowania, warto wyposażyć wędzarnię w termometr. Prawdziwe wędzenie trwa długo, jednak uzyskany smak potraw wart jest oczekiwania. Temperatura wewnątrz komory wędzarniczej nie powinna przekraczać 100 stopni, jednak zaleca się wędzenie wolne w temperaturze 30-70 stopni. Niektóre potrawy smakują idealnie po przyrządzeniu w jeszcze niższej temperaturze, nawet w granicach 22-25 stopni, co określa się jako ,,wędzenie na zimno”.

Poza temperaturą istotny jest materiał wykorzystywany do palenia. Doskonale sprawdza się drewno dębowe, olszyna, śliwa, akacja, kruszyna, jabłoń, czy grusza i jałowiec. W zależności od zastosowanego drewna uzyskujemy inny, wyrazisty aromat potrawy.

W zależności od gustu podczas wędzenia można dodać ulubione zioła i przyprawy, np. rozmaryn, bazylię, pieprz ziarnisty, sól, czy kolendrę.

Pamiętajmy, że proces wędzenia wymaga wprawy. Każdy szczegół istotnie wpływa na walory smakowe potraw. W pierwszym etapie wędzenia następuje tzw. suszenie, czyli eliminacja pary wodnej gromadzącej się na wędlinach podczas zmiany temperatury. W tym przypadku istotne jest uchylanie drzwiczek wędzarni, dzięki czemu pozbywamy się kropli wody, na których mogłaby gromadzić się sadza. W zależności od wielu czynników, np. wilgotności powietrza, deszczu, temperatury na zewnątrz – proces ten może trwać nawet kilka godzin.

Co więcej, wędzenie uzależnione jest od wybranej metody, np.:

 • Wędzenie na zimno – w temperaturze ok. 22 stopni przy średniej gęstości dymu oraz dużej wilgotności (80-90%) trwa od kilku do kilkunastu godzin.
 • Wędzenie na ciepło – w temperaturze od 23 do 45 stopni w celu przyrumienienia wierzchniej warstwy mięsa.
 • Wędzenie na gorąco – polega na trzyetapowym wędzeniu. W pierwszej kolejności przeprowadzamy wędzenie na zimno z minimalną ilością dymu (do godziny), kolejno przez 1-1,5 godz. Wędzimy w temperaturze ok. 70 stopni, po czym opiekamy potrawę w temperaturze 80-90 stopni.

Warto wspomnieć, że sposobów wędzenia jest tyle, ilu fanatyków tego rodzaju przyrządzania potraw. Dlatego nie sposób o idealny przepis, a najlepiej smakują potrawy wędzone przyrządzane według własnych receptur opracowywanych metodą prób i błędów…