Click "Enter" to submit the form.

Jak czyścić grill żeliwny

Jak czyścić grill żeliwny?

Grille żeliwne to jedne z najtrwalszych sprzętów do przyrządzania pieczonych potraw w ogrodzie. Ruszt żeliwny może być elementem grilla na węgiel drzewny, jak również grilla gazowego, gdzie jest standardem. Niezależnie od rodzaju grilla, zawsze musi on być odpowiednio czyszczony, by mógł nam służyć przez wiele lat. Zobacz, jak wyczyścić grill żeliwny!

Czyszczenie grilla żeliwnego – podstawowe zasady

Żeliwo jest masywne, ciężkie i wytrzymałe na wysokie temperatury. Jego najważniejszą zaletą jest natomiast to, iż nagrzewa się równomiernie. Ponadto, ruszty żeliwne powoli wytrącają ciepło. Dzięki temu podczas grillowania z łatwością zachowujemy stałą temperaturę, dzięki czemu potrawy się nie przypalają.

Co więcej, ruszty żeliwne są wolne od szkodliwych substancji, które mogą się wydzielać podczas ogrzewania innych materiałów stosowanych do produkcji grilli. Liczne zalety żeliwa sprawiają, że jest ono niemal standardowym materiałem, z jakiego wytwarza się całe grille, jak również ruszty do grilli gazowych.

Ruszty żeliwne zapobiegają także przywieraniu potraw, jednak pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy. Podstawą w utrzymaniu grilla żeliwnego jest systematyczne czyszczenie i konserwacja.

Jeśli jesteś posiadaczem żeliwnego grilla (lub każdego innego), pamiętaj o kilku zasadach:

 • palenisko, wnętrze grilla, ruszty i wszystkie akcesoria czyścimy po każdy grillowaniu;
 • jeśli zapomnisz o wyczyszczeniu grilla, wszystkie zgromadzone osady nawarstwiają się;
 • im dłużej zwlekamy z czyszczeniem grilla, tym trudniej będzie to zrobić;
 • na niewyczyszczonym grillu gromadzą się zaschnięte tłuszcze, które podczas ogrzewania uwalniają szkodliwe dla zdrowia substancje;
 • potrawy z brudnego grilla smakują znacznie gorzej;
 • najlepiej czyścić grilla na ciepło.

 

Grill żeliwny – systematyczne czyszczenie

Czyszczenie grilla żeliwnego należy przeprowadzać regularnie, czyli po każdym zastosowaniu. Jeśli zależy Ci na jak najdłuższym zachowaniu użyteczności grilla i dbasz o względy zdrowotne i estetyczne, przygotuj się na wykonywanie następujących czynności po każdym ucztowaniu:

 • Usuwanie resztek jedzenia – co nieco zawsze spadnie do paleniska lub pozostanie na ruszcie (oby jak najkrócej);
 • Odtłuszczanie – skraplający się tłuszcz to największy wróg zdrowego grillowania;
 • Usuwanie popiołu – jeśli korzystasz z grilla na węgiel drzewny, konieczne jest każdorazowe oczyszczanie popielnika;
 • Dokładne czyszczenie wnętrza grilla – czyszcząc grilla żeliwnego pamiętaj również o pokrywie, na której gromadzi się popiół i tłuszcz;
 • Czyszczenie obudowy grilla – po każdym użyciu warto przetrzeć także zewnętrzne elementy grilla.

 

Jak prawidłowo czyścic grill żeliwny?

Do usuwania zabrudzeń z grilla żeliwnego możemy wykorzystać specjalne środki przeznaczone typowo do tego celu. Zwykle są to preparaty, którymi spryskujemy zabrudzoną powierzchnię, odczekujemy kilka minut i usuwamy pozostałość wraz z tłuszczem.

Decydując się na zastosowanie gotowych środków myjących do grilla należy przestrzegać zasad widniejących na opakowaniu, które różnią się w zależności od danego produktu.

Kolejną, często wybieraną oraz równie skuteczną opcją jest czyszczenie grilla żeliwnego wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli czyścimy grilla regularnie, taka mieszanka z pewnością poradzi sobie z niewielkimi zabrudzeniami. Równie dobrze sprawdza się woda z mydłem.

 

Jak wyczyścić stare zabrudzenia na grillu żeliwnym

Jeśli na naszym żeliwnym ruszcie pojawi się spory osad zaschniętego tłuszczu lub rdza, konieczne będzie bardziej intensywne czyszczenie. Przy odrobinie chęci nie jest to jednak takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie potrzebujesz również specjalistycznych środków, a jedynie odrobinę kuchennych gadżetów.

Wystarczy Ci 15-20 minut, by grill żeliwny był jak nowy:

 • W pierwszej kolejności usuń zabrudzenia szczotką z włosiem ze stali nierdzewnej – sprawdzają się do rusztów żeliwnych oraz do grilli ze stali.
 • Następnie podgrzej ruszty przez ok. 10 minut.
 • Gdy grill lekko ostygnie, tak by można było wziąć ruszty w dłonie, rozpocznij czyszczenie przy pomocy gąbeczki do naczyń i płynu.
 • Po wyczyszczeniu dokładnie osusz grilla przy pomocy ręczników kuchennych lub chłonnych ściereczek wiskozowych.

Jeśli mechaniczne usuwanie starych zabrudzeń z grilla nie jest skuteczne, możesz wypróbować kilku domowych sposobów, takich jak:

 • mieszanka sody oczyszczonej z cytryną,
 • soda oczyszczona z wodą i solą,
 • połączenie wody z mydłem i octem.

Może Ci się spodobać