Click "Enter" to submit the form.

Jak gasić węgiel na grillu

Jak gasić węgiel na grillu? Podstawowe zasady gaszenia grilla węglowego

Gaszenie grilla węglowego to niemal tak samo ważna kwestia, jak jego wcześniejsze rozpalanie i utrzymywanie żaru. Po zakończeniu grillowania urządzenie należy prawidłowo zagasić nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również dla dobra grilla i własnej wygody przy czekającym nas czyszczeniu. Zobacz, jak gasić węgiel na grillu!

 

Gaszenie grilla węglowego, a zasady bezpieczeństwa

Najważniejszym powodem, dla którego należy prawidłowo gasić żar na grillu węglowym, jest bezpieczeństwo. Temperatura żaru na grillu może sięgać nawet ok. 300 stopni. Z żaru wraz z powietrzem ulatniają się gorące pyły, które mogą rozniecić pożar. Są to sytuacje, które wbrew pozorom zdarzają się stosunkowo często.

Organizując grillowanie poza smacznym jedzeniem warto więc zadbać również o to, co dzieje się grillem bo zakończeniu uczty. Pod żadnym pozorem nie należy gasić grilla poprzez:

  • wysypywanie gorącego żaru;
  • zalewanie płynem łatwopalnym, w tym alkoholem;
  • zalewanie wodą.

 

Wpływ gaszenia grilla na żywotność urządzenia

Warto wiedzieć, jak gasić węgiel na grillu także ze względu na samo urządzenie. Nieprawidłowe gaszenie grilla węglowego przyczynia się do przedwczesnego zniszczenia grilla, który staje się podatny na korozję.

Aby uniknąć rdzewienia grilla konieczne jest zachowanie suchych elementów. Nawet po każdorazowym myciu należy dokładnie osuszać ruszt oraz inne czyszczone powierzchnie. W tym celu stosuje się chłonne ręczniki papierowe. Nie bez powodu zwraca się uwagę na dokładność, ponieważ kontakt tworzywa z wilgocią inicjuje zjawisko korozji.

Gaszenie grilla wodą sprawia, że niedopalony węgiel skleja się i jest mokry, a tym samym zwiększa się wilgotność wewnątrz grilla. Wody nie należy używać również ze względu na pozostałe elementy grilla, w tym pokrywę. Podczas kontaktu żaru z wodą dochodzi do nagłej zmiany temperatury. W konsekwencji uwalnia się para wodna, która pokrywa grilla, niestety wraz z tłuszczem. Zmiana temperatury wpływa niekorzystnie także na tworzywo, jakim pokryty jest grill. Urządzenie może więc szybko wyglądać nieestetycznie, farba może się złuszczać i pękać.

 

Gaś grilla prawidłowo, a unikniesz trudnego czyszczenia

Gaszenie grilla wodą nie jest wskazane także ze względu na fakt, iż węgiel sklejony z niedopalonymi resztkami jedzenia i tłuszczem tworzy na grillu grubą warstwę, która kolejno zasycha i jest ciężka do usunięcia.

Wspomniane uwalnianie pary wodnej roznosi tłuszcz na inne elementy, a tym samym zwiększa ilość naszej pracy, jaką musimy włożyć w kolejne mycie grilla. W konsekwencji zamiast umycia rusztu, usunięcia niedopalonych resztek i przetarcia pokrywy musimy przygotować się na gruntowne czyszczenie.

 

Jak prawidłowo gasić węgiel na grillu?

Usuwanie żaru z grilla przed zgaszeniem nie jest dobrym pomysłem. Nawet, jeśli zamierzamy robić to ostrożnie, podczas wysypywania narażamy siebie, innych, a także otoczenie. Jednak w jakiś sposób grilla zgasić trzeba. Oto kilka wskazówek, jak zrobić to prawidłowo.

Gaszenie grilla z pokrywą:

  • Grille węglowe z pokrywą należy gasić poprzez zamknięcie wszystkich wylotów powietrza i wywietrzników.
  • Po zamknięciu dopływu powietrza odczekujemy przynajmniej 20-30 minut. Przedwczesne otworzenie pokrywy, a tym samym nagły dopływ powietrza może wywołać ponowne wzniecenie dużych płomieni.
  • Dopiero po ostygnięciu grilla przystępujemy do usuwania popiołu i czyszczenia.

Gaszenie grilla węglowego bez pokrywy:

  • Najlepiej poczekać, aż samoistnie wypalą się wszystkie kawałki jedzenia oraz węgiel drzewny.
  • Gaszenie grilla możemy przyśpieszyć ostrożnie odsuwając od siebie bryłki węgla. Należy zachować ostrożność i stosować żaroodporne, długie akcesoria.
  • Po ostudzeniu delikatnie usuwamy zawartość paleniska przesypując do metalowego wiadra.

 

Gaszenie grilla w plenerze:

  • Zdarza się, że nie mamy możliwości czekać, aż węgiel na grillu zgaśnie samoistnie. Złym pomysłem jest również pozostawianie żaru bez opieki, dlatego w takich przypadkach musimy przyśpieszyć gaszenie węgla. Wówczas najbezpieczniej zasypać żar piaskiem lub spryskać (nie polewać) wodą. Pamiętajmy wówczas o możliwie najszybszym czyszczeniu grilla.

Może Ci się spodobać