Jak przygotować kurczaka z grilla – aromatycznie, chrupiąco i soczyście!
Kurczak z grilla to najpopularniejsze mięso układane na ruszcie w pierwszy ciepły weekend po zimie. Mięso drobiowe na grillu jest najzdrowsze i najsmaczniejsze. Aby jednak przyrządzić smaczne danie, należy zadbać o soczyste wnętrze i chrupiącą skórkę. Podpowiadamy, jak przygotować kurczaka z grilla, by zachwycał nie tylko smakiem, ale także aromatem i wyglądem!
Spis treści
Kurczak na grilla – jakie części drobiu nadają się do grillowania?
Kurczak należy do jednych z najlepszych źródeł białka, oczywiście poza królikiem i indykiem. Co więcej, to właśnie na mięso z kurczaka decydujemy się najczęściej wybierając produkty na grilla. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ jasne mięso drobiowe nadaje się doskonale do większości potraw grillowanych.
Jakie części kurczaka możemy przyrządzać na grillu? Wszystkie:
- Pierś z kurczaka – filet z piersi z kurczaka sprawdza się doskonale do pieczenia na grillu. Pierś możemy również podzielić na drobne części i wykorzystać do przyrządzenia smacznych szaszłyków.
- Skrzydełka z kurczaka – przyrządzane na grillu są wyjątkowo chrupiące i stanowią niemal obowiązkowe danie dla miłośników grillowanego drobiu.
- Udka i podudzia z kurczaka – odpowiednio zamarynowane i prawidłowo pieczone zachowują soczystość wewnątrz i chrupiącą skórkę.
- Cały kurczak – ta opcja sprawdza się zwłaszcza, jeśli mamy możliwość skorzystania z obrotowego rusztu do pieczenia. Kurczak w całości musi być odpowiednio długo pieczony w średniej temperaturze.
Jak długo grillować kurczaka?
Drób jest stosunkowo lekki, nie wymaga długiego pieczenia, smakuje każdemu (poza wegetarianami) i jest zdecydowanie najłatwiejszy w kwestii przyrządzania. Częstym błędem jest jednak zbyt długie grillowanie kurczaka – im dłużej, tym bardziej ,,suchy patyczek” sobie serwujemy.
Mięso z kurczaka na grillu powinno być soczyste w środku i chrupiące z zewnątrz – wręcz brązowiutkie, szkliste i kuszące po pierwszym spojrzeniu. Jak zrobić takiego właśnie kurczaka z grilla? Należy stosować się do kilku podstawowych zasad:
- Mięso układamy dopiero na dobrze rozgrzanym ruszcie (200-220 stopni). Doskonale, jeśli mamy grilla gazowego lub grilla elektrycznego i możemy ustawić docelową temperaturę pieczenia, przy grillu węglowym musimy zadbać o odpowiednie wyrobienie i utrzymanie żaru na grillu jak najdłużej. Filet z kurczaka pokrojony na mniejsze części pieczemy z każdej strony maksymalnie prze 5-6 minut.
- Większe części kurczaka pieczemy przez ok. 10 minut z każdej strony.
- Kurczaka z kością (udka, skrzydełka) pieczemy w niższej temperaturze przez ok. 20 minut. Dzięki temu unikniemy przypalenia z zewnątrz i surowych fragmentów w środku. Warto więc mięso układać na wyższym ruszcie lub w miarę możliwości ustawiać niższą temperaturę.
- Po 20 minutach pieczenia w niższej temperaturze podnosimy ją na kolejne 5 minut, podczas których przypiekamy skórkę.
- Grill węglowy jest nieco trudniejszy pod względem uzyskania pożądanej temperatury. Przy większych kawałkach kurczaka, zwłaszcza z kością, warto mięso wcześniej podgotować. Dzięki temu prawie gotowe mięso układamy na ruszcie tylko w celu dopieczenia. Innym sposobem na grillowanie mięsa jest kontrola temperatury przy pomocy termometru – jeśli wewnątrz większego kawałka drobiu wskazuje on temperaturę ok. 75 stopni, wówczas mięso jest gotowe.
Najlepsza, prosta marynata do kurczaka z grilla
Kurczak z grilla będzie najsmaczniejszy, jeśli użyjemy odpowiednich przypraw. Najprostszą opcją jest oprószenie mięsa solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Jednak podczas pieczenie na grillu część przypraw spłynie na ruszt lub tackę wraz z wyciekającym tłuszczem. Jeśli chcemy zachować aromat dodatków, warto kurczaka wcześniej zamarynować.
Marynata do kurczaka z grilla to nic innego jak nasmarowanie mięsa mieszaniną przypraw i pozostawienie na jakiś czas, tak by smaki ,,wgryzły” się w drób. Jeśli mamy czas, warto zostawić zamarynowane mięso na całą noc w lodówce. Przy nieco większym pośpiechu w zupełności wystarczy 20-30 minut zanurzenia w dobrze skomponowanej marynacie.
Poniżej przedstawiamy przepis na dwie smaczne marynaty do grilla – pikantną z papryczką chili i nieco łagodniejszą na bazie jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki należy połączyć i pozostawić natarte mięso do zamarynowania.
Pikantna marynata do kurczaka z grilla – składniki:
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 2-3 łyżki musztardy
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka miodu
- 1 płaska łyżeczka ostrej papryczki
- pół łyżeczki papryczki chili
- ¼ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki pieprzu
Jogurtowa marynata do kurczaka z grilla – składniki:
- 250 ml jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka curry
- pół łyżeczki słodkiej papryki
- szczypta kurkumy
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka bazylii
- 1 łyżeczka rozmarynu
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta soli i pieprzu
Dodatki do grillowanego kurczaka
Kurczak pieczony na grillu doskonale komponuje się z warzywami. W tym przypadku opcje są praktycznie nieograniczone. Pieczona cukinia, papryka, cebula, czy ziemniaki zawsze stanowią idealne dodatki do kurczaka. Co ważne, nie musimy obawiać się o kalorie, ponieważ sam kurczak, jeśli jest odpowiednio grillowany, należy do mięs z kategorii ,,mniej tłustych”. W każdym jednak razie surówka i pieczone warzywa sprawiają, że chrupiące mięsko smakuje jeszcze lepiej.
Poza przyrumienionymi udkami i skrzydełkami, ciekawą opcją wykorzystania kurczaka są sałatki. W tym przypadku nie chodzi o sałatki do grilla jako dodatek, a o sałatki z kurczakiem w roli głównej. Wystarczy pieczonego fileta z kurczaka połączyć z dowolnymi, świeżymi warzywami, by uzyskać smaczne i pożywne danie. Zamarynowane kawałki kurczaka można wykorzystać również jako dodatek do szaszłyków.