Click "Enter" to submit the form.

brykiet

Jak rozpalić grilla bez dymu i ograniczyć dym podczas grillowania?

Dym wydobywający się z grilla nadaje potrawom charakterystyczny aromat, jednak jego nadmiar jest nie tylko kłopotliwy, ale stanowi również najbardziej szkodliwy element grillowania. Warto wiedzieć, jak rozpalić grilla bez nadmiaru dymu oraz jak ograniczyć nieprzyjemne dymienie podczas pieczenia potraw!

 

Jak rozpalić grilla bez dymu?

Ilość dymu możemy ograniczyć już na etapie rozpalania grilla. Jest to kilka dobrych minut, podczas których przy nieodpowiednim postępowaniu dym uwalnia się w sporej ilości, co często znacznie uprzykrza rozpalanie. Niekiedy dym uwalnia się do tego stopnia, że ciężko jest podejść do grilla, nie wspominając o dalszym rozpalaniu i późniejszym grillowaniu.

Jeśli chcemy rozpalić grilla bez nadmiaru dymu, warto zastanowić się nad wyborem opału. Popularny węgiel drzewny łatwo i szybko się rozpala, jednak jego wadą jest stosunkowo duża ilość dymu. Nieco lepszym rozwiązaniem pod tym względem jest brykiet. Materiał ten dymi się mniej, a jednocześnie wytwarza większe płomienie. Dzięki temu szybciej uzyskamy żar i zmniejszymy ilość szkodliwego dymu.

Brykiet mniej dymi, jednak trudniej go rozpalić. Aby przyśpieszyć rozpalanie brykietu często korzystamy z dodatków, takich jak suche gałązki, kartki, czy tektura. Jest to jednak jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas rozpalania grilla węglowego. Materiały tego typu bardzo się dymią podczas spalania, co więcej często są roznoszone przez wiatr.

Najlepszy sposób na rozpalenie grilla bez dużej ilości dymu to zastosowanie odpowiedniej podpałki. Doskonale sprawdzają się podpałki w kostce wiórowej. Wystarczy ułożyć podpałkę na brykiecie i przysypać.

Niezależnie od zastosowanego opału i podpałki warto pamiętać, że wraz z dymem unosi się szkodliwy popiół, który osadza się na elementach grilla. Z tego powodu potrawy układamy na grillu dopiero po całkowitym rozżarzeniu węgla lub brykietu.

Jak rozpalic grilla bez dymu

Jak zmniejszyć ilość dymu podczas grillowania?

Podstawową zasadą podczas grillowania jest dodawanie kolejnych porcji opału możliwie jak najrzadziej. Co więcej, za każdym razem gdy to robimy, należy odsuwać potrawy. Pomijając rodzaj opału warto zwrócić uwagę także na jedzenie, jakie grillujemy.

Tłuszcz skraplający się na żar ulega spalaniu, co skutkuje uwalnianiem dymu. Potrawy pieczone w oparach spalonego tłuszczu są niesmaczne i przede wszystkim niekorzystnie wpływają na zdrowie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu dymu podczas grillowania, należy wybierać mięsa z niską zawartością tłuszczu.

Nie oznacza to oczywiście, że musimy rezygnować z ulubionych steków, czy karkówki. Warto natomiast układać je na specjalnych tackach, a nie bezpośrednio na ruszcie. Tacki na grilla charakteryzują się wklęśnięciami, które służą do odprowadzania tłuszczu. Dzięki temu tłuszcz nie skrapla się na żar, a jedynie powoli wypala.

 

Jaki grill nie wytwarza dymu?

Ilość uwalnianego dymu podczas grillowania zmniejszymy również piekąc potrawy pod przykryciem lub na wpół otwartej pokrywie, oczywiście, jeśli posiadamy grilla z pokrywą. Urządzenia tego typu pozwalają na ograniczenie dopływu powietrza. Dzięki temu proces spalania odbywa się wolniej i jest łatwiej kontrolowany. Bez podnoszenia pokrywy możemy manipulować wywietrznikami. W efekcie dymu jest znacznie mniej.

Jak rozpalać grilla bez dymu? Na całkowite wykluczenie problemu z dymem pozwalają jedynie grille elektryczne. W tym przypadku nie ma mowy o dymie ani podczas rozpalania, ani podczas pieczenia. Grzałki podgrzewane są energią elektryczną, a uruchomienie grilla wymaga jedynie użycia odpowiedniego przycisku. Grille elektryczne nie generują żadnego dymu, dlatego uznawane są za najzdrowsze urządzenia do pieczenia potraw.

 

Może Ci się spodobać