Click "Enter" to submit the form.

Jak rozpalic grilla bez rozpalki

Jak rozpalić grilla bez rozpałki? Poznaj sprawdzone sposoby!

Rozpalanie grilla węglowego nie należy do prostych czynności, zwłaszcza jeśli chcemy zrezygnować z gotowej rozpałki lub akurat nie mamy jej pod ręką. Jeśli i Ciebie irytuje strata czasu podczas długotrwałego rozpalania grilla – sprawdź nasze wskazówki. Podpowiadamy, jak szybko rozpalić grilla bez rozpałki!

 

Jaki opał wybrać, by szybko rozpalić grilla?

Rozpalanie grilla jest bardzo proste, jeśli korzystamy z gotowej podpałki. Najczęściej wybierane są te w płynie oraz w kostkach. W pierwszym przypadku zapach ulatniający się podczas spalania często nam przeszkadza, przez co rezygnujemy z takiego rozwiązania. Natomiast rozpałki w kostce są różne – mniej i bardziej naturalne. W każdym jednak przypadku można obejść się bez nich i rozpalić grilla bez gotowej rozpałki.

Pierwsze, o czym warto pamiętać, to fakt, że każdy rodzaj opału wymaga innego czasu rozpalania. Jeśli wybieramy brykiet, musimy pogodzić się z kilkoma dodatkowymi minutami potrzebnymi na uzyskanie żaru. Zyskujemy jednak wyższą temperaturę i dłuższe utrzymanie żaru.

Natomiast gdy czasu brakuje, chcemy przyrządzić szybkiego grill lub po prostu nie mamy cierpliwości na rozpalanie, warto postawić na węgiel drzewny. Materiał ten rozpala się szybciej, a tym samym w krótszym czasie uzyskamy żar. Minusem jest jednak również krótszy czas palenia, przez co węgiel musi być częściej dokładany.

 

Rozpalanie grilla bez rozpałki – domowe sposoby

Niezależnie od opału grilla możemy rozpalić stosując domowe sposoby. Pod słowem ,,domowe” nie mamy oczywiście na myśli domowej makulatury – jest to zdecydowanie najgorsza z możliwych opcji. Gazety, zwłaszcza te kolorowe, podczas spalania uwalniają cały szereg szkodliwych dla zdrowia związków.

Alternatywą dla rozpałki są wysuszone szyszki sosnowe

Alternatywą dla rozpałki są wysuszone szyszki sosnowe. Bardzo szybko się rozpalają i równie szybko rozżarzają węgiel. Jeśli mamy w ogrodzie sosnę, warto ususzyć kilka sztuk szyszek i przechować do sezonu grillowego. Metoda taka jest tania i prosta, jednak i ona znajduje swoich przeciwników. Z drewna iglastego podczas palenia uwalniają się szkodliwe substancje. I w tym przypadku (podobnie jak przy korzystaniu z gotowej podpałki) należy poczekać, aż szyszki wypalą się całkowicie. Dopiero wtedy, gdy cały ułożony opał się rozżarzy, układamy potrawy.

Nieco zdrowszą i wygodniejszą metodą na rozpalanie grilla bez rozpałki jest zastosowanie opalarki elektrycznej, ewentualnie gazowej. W tym przypadku opalamy bezpośrednio węgiel i brykiet, by już po kilki minutach ujrzeć ,,płonącego grilla”.

Niezależnie od wybranej metody, podczas rozpalania grilla należy kierować się kilkoma prostymi, choć często zapominanymi zasadami:

  • grill węglowy powinien znajdować się na równej powierzchni – nawet niewielkie pochylenie terenu może utrudniać rozpalanie i równomierne spalanie opału;
  • grill powinien być odsłonięty od wiatru – dopływ powietrza wprawdzie ułatwia rozpalanie, ale tylko, gdy jest kontrolowany;
  • ułożenie opału – węgiel lub brykiet warto układać w formie kopczyka, wówczas spalenie będzie szybsze;
  • opalanie węgla lub brykietu rozpoczynamy od spodu.

 

Akcesoria ułatwiające rozpalanie grilla bez podpałki

Chyba każdy choć raz spotkał się z sytuacją, gdy grill zaczął się szybko i pięknie palić, po czym już po chwili płomień zgasł. Nie ma niczego bardziej irytującego podczas rozpalania grilla, jak nieudana próba, później kolejna… i znów to samo. Gdy uda się nam wzniecić ogień, warto zadbać o jego utrzymanie. Pomocne mogą okazać się proste akcesoria, takie jak:

  • Dmuchawa do grilla – jest to urządzenia napędzane ruchem naszych dłoni. Wystarczy kilka ruchów korbą, by wygenerować równomierny przepływ powietrza ułatwiający rozpalanie grilla bez rozpałki.
  • Miech do grilla – działa podobnie jak dmuchawa, jednak za jego pomocą generujemy jednorazowy podmuch powietrza. Taki gadżet stanowi nie tylko przydatny element do grilla, ale także do kominka. Jest to poniekąd klasyk dla miłośników grillowania w tradycyjnym stylu.

Może Ci się spodobać