Click "Enter" to submit the form.

Jak rozpalić grilla szyszkami? Prosty trik zamiast rozpałki

Rozpalanie grilla węglowego to niemal rytuał dla miłośników grillowania. Jednak bez doświadczenia przygotowanie grilla może okazać się wyjątkowo problematyczne. Zobacz, jak prawidłowo rozpalać grilla i jakiego węgla używać. Jeśli nie masz pod ręką podpałki lub nie chcesz używać sztucznych dodatków, sprawdź jak szybko rozpalić grilla szyszkami sosnowymi!

 

Dlaczego szyszki są odpowiednie do rozpalania grilla?

Podczas organizowania grilla na świeżym powietrzu bardzo ważny jest wybór ulubionych potraw. Jednak, żeby dania były smaczne i mogły się idealnie opiekać, nasz grill musi zapłonąć.

Poza potrawami warto przygotować się także do rozpalania grilla. Użycie jedynie zapałek zwykle nie rozwiązuje problemu, zwłaszcza jeśli grillujemy podczas zbyt silnego wiatru. Pomocne okazują się rozpałki do grilla, których jest sporo na rynku.

Możemy zdecydować się m.in. na rozpałki w płynie, które wystarczy rozpryskać po węglu drzewnym lub brykiecie. Ich wadą jest jednak skład i często nieprzyjemny zapach, dlatego przed położeniem potraw na ruszcie należy upewnić się, że rozpałka całkowicie się wypaliła. Kolejne to rozpałki w kostce, np. z płyty wiórowej lub z wełny drzewnej.

Doskonały, naturalny sposób na rozpalanie grilla to wysuszone szyszki sosnowe. Sprawdzają się, gdy nie mamy pod ręką gotowej podpałki lub gdy zależy nam na jak największej naturalności stosowanych produktów.

Szyszki sosnowe do rozpalania grilla mają sporo zalet, np.:

 • są darmowe, jeśli mamy sosnę w pobliżu;
 • bardzo łatwo się zapalają;
 • spalają się długo, dlatego z łatwością rozniecają żar;
 • przyjemnie pachną;
 • są naturalne.

 

Wybierz dobry węgiel drzewny, którego zamierzasz użyć

Poza podpałką warto zwrócić uwagę również na wybór odpowiedniego opału do grilla. Również w tym przypadku mamy kilka możliwości, choć na co dzień prawdopodobnie większość miłośników grillowania nie zastanawia się nad rodzajem opału. Grilla możemy przyrządzać wybierając węgiel drzewny lub brykiet – oba te produkty znacznie się od siebie różnią:

 • Węgiel drzewny – jest to drewno wypalane beztlenowo. Pozwala na szybkie uzyskanie żaru (po ok. 10 minutach). Warto wybierać węgiel z drzew liściastych, ponieważ zawiera niewiele wilgoci oraz dobrze się spala generując stosunkowo wysoką temperaturę. Wadą węgla drzewnego jest dość szybki proces spalania, dlatego warto wybierać węgiel o większych bryłkach. Zaletą natomiast jest fakt, że węgiel drzewny łatwo się rozpala.
 • Brykiet drzewny – w tym przypadku materiałem wykorzystywanym do produkcji brykietu są odpady drewniane. Poza węglem drzewnym w skład brykietu wchodzą trociny, torf, miał, a nawet słoma i substancje łatwopalne. Zwarte bryłki brykietu rozpalają się wolniej, niż czysty węgiel drzewny. Jednak brykiet ma wyższą kaloryczność, a tym samym pozwala na uzyskanie wysokiej temperatury podczas palenia. Również czas palenia jest dłuższy, co jednak przekłada się także na nieco wyższą cenę tego opału w porównaniu do węgla drzewnego. Wadą natomiast jest to, iż w brykiecie mogą znajdować się szkodliwe substancje. Wybierając opał warto więc zwrócić uwagę na jego skład i bezpieczniej jest decydować się na brykiety naturalne.

 

Rozpal węgiel drzewny szyszkami sosnowymi

Rozpalanie węgla drzewnego szyszkami sosnowymi nie jest trudne, jednak może wymagać kilku dodatkowych minut pracy. Ważne jest, by grilla rozpalać bezpiecznie i spokojnie. Wówczas zamiast nerwowego pośpiechu zapewnimy sobie naprawdę przyjemną chwilę na świeżym powietrzu.

Dobrze rozpalony węgiel drzewny to podstawa, jeśli zależy nam smacznym jedzeniu. Warto więc przyłożyć do tego więcej uwagi:

 • W pierwszej kolejności ustawiamy grilla w bezpiecznym miejscu, odsłoniętym od wiatru (jeśli korzystamy z grilla przenośnego).
 • Kolejno wsypujemy węgiel drzewny lub brykiet.
 • Na płasko rozsypanym opale kładziemy szyszki sosnowe i lekko przysypujemy opałem, tak by powstały kopce.
 • Szyszki podpalamy używając długiej zapalarki lub zapałek.
 • W przypadku dużego grilla możemy wykonać kilka mniejszych kopców, dzięki czemu cały węgiel szybciej się rozpali.

 

Kiedy postawić mięso na grillu?

Sporym błędem popełnianym podczas grillowania jest zbyt szybkie układanie potraw na ruszcie. Należy pamiętać, że grillowanie powinno się przeprowadzać nad żarem, a nie nad ogniem.

Co więcej, jeśli mamy grilla z ruchomym rusztem, warto ułożyć go dopiero po wypaleniu się rozpałki. Dzięki temu ruszt się nie okopca związkami wytwarzanymi podczas rozpalania. Warto pamiętać, że również węgiel drzewny uwalnia pył, który mógłby przylegać do rusztu i zmieniać smak potraw.

Potrawy układamy na mocno rozgrzanym ruszcie dopiero, gdy płomienie samoistnie ustaną, a całe palenisko będzie wypełnione żarem. Podczas rozpalania nie należy gasić płomieni, np. polewając wodą. Jeśli nadmiernie przygaszamy ogień, wówczas grill nie osiąga wysokiej temperatury, a żar jest niepełny, przez co niekontrolowane płomienie mogą się wzniecać także podczas pieczenia.

Może Ci się spodobać