Click "Enter" to submit the form.

Jak wyczyścić bardzo zabrudzonego grilla?

Jak wyczyścić bardzo zabrudzonego grilla?

Czysty, zadbany grill, bez resztek jedzenia i ociekającego tłuszczu to podstawa przed rozpoczęciem grillowania. Bardzo zabrudzony grill wygląda nieestetycznie, zniechęca biesiadowników i przede wszystkim obniża jakość i zmienia smak jedzenia. Zobacz, jak wyczyścić bardzo zabrudzonego grilla, czyli jak przeprowadzić gruntowne mycie każdego elementu! 

  

Czyszczenie grilla – dlaczego warto robić to dokładnie?

Czyszczenie grilla powinniśmy wykonywać tak często, jak go rozpalamy, czyli bezpośrednio po każdym użyciu. Warto o tym pamiętać ze względu na jak najdłuższe zachowanie użyteczności grilla, jak również na własne zdrowie i przyjemność grillowania.

Podczas grillowania z potraw uwalnia się tłuszcz, który pokrywa nie tylko ruszt, ale także pozostałe elementy grilla. Jeśli nie usuniemy pozostałości po grillowaniu każdorazowo, wówczas brud się nawarstwi, przez co:

 • będzie go znacznie trudniej usunąć,
 • z przypalonego tłuszczu uwalniają się szkodliwe dla zdrowia związki,
 • zamiast przyjemnego aromatu grillowanych potraw będziemy odczuwać zapach i smak spalenizny;
 • przyklejające się resztki jedzenia mogą sprawiać, że dania będą wyglądały nieestetycznie;
 • grill będzie się niszczył, a tym samym posłuży nam krócej.

 

Czyszczenie bardzo brudnego grilla krok po kroku

Czyszczenie bardzo zabrudzonego grilla najlepiej wykonać tuż po ostatnim paleniu. Nie zaleca się jednak pieczenia na brudnym grillu, dlatego przy gruntownym czyszczeniu pomijamy tek krok. Jedynie ruszt warto rozgrzać w kolejnym etapie mycia, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z grillem gazowym, ale o tym w kolejnych krokach, jakie należy wykonać myjąc grilla ogrodowego:

 • w pierwszej kolejności czyścimy popielnik (jeśli jest elementem grilla) lub usuwamy popiół;
 • kolejno czyścimy ruszt i wnętrze grilla;
 • w ostatnim etapie myjemy pokrywę i obudowę grilla.

 

Akcesoria do mycia grilla ogrodowego

Przed przystąpieniem do mycia warto przygotować niezbędne akcesoria. Przydadzą się:

 • gąbka do naczyń;
 • szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej, przeznaczona typowo do mycia grilla;
 • ciepła woda z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła, ewentualnie specjalistyczne detergenty, jeśli chcemy takich użyć;
 • chłonne ściereczki z wiskozy lub papier kuchenny;
 • pędzel;
 • olej roślinny;
 • wąż ogrodowy.

 

Jak pozbyć się zaschniętego tłuszczu z rusztu

Ruszt jest elementem ruchomym w grillu, dlatego jego czyszczenie przeprowadzamy oddzielnie. Należy szorować ruszt wykonując energiczne ruchy szczotką. Po usunięciu grubej warstwy zabrudzeń możemy ogrzać ruszt przez ok. 10 minut, dzięki czemu rozpuścimy niedoszorowane zanieczyszczenia.

Jak pozbyć się zaschniętego tłuszczu z rusztu

Po lekkim ostudzeniu rozpoczynamy mycie przy pomocy ciepłej wody z płynem do naczyń. Czyszczenie bardzo zabrudzonego rusztu można przeprowadzić również wkładając element to rozgrzanego piekarnika, jeśli wielkość rusztu na to pozwala.

W tym celu układamy ruszt na foli aluminiowej i posypujemy intensywnie solą. Kolejno wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pozostawiamy, aż sól zbrązowieje. Wówczas wraz z solą powinniśmy z łatwością pozbyć się brudu.

 

Jak wyczyścić palenisko na węgiel i brykiet?

W pierwszej kolejności należy usunąć niedopalone resztki jedzenia oraz brykietu. Należy zgarnąć ze ścian misy popiół, po czym opróżnić popielnik. Jeśli nasz grill nie jest wyposażony w ten element, należy wygarnąć lub ostrożnie wysypać popiół.

Kolejno możemy przystąpić do czyszczenia wnętrza grilla. Bardzo zaschnięte zabrudzenia zeskrobujemy przy użyciu gąbki lub szczotki. Następnie usuwamy zeskrobane zanieczyszczenia i myjemy wnętrze grilla ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła. Opcjonalnie, przy bardzo brudnym grillu możemy użyć roztworu wody z sodą oczyszczoną.

Wnętrze grilla dokładnie wypłukujemy przy pomocy węża ogrodowego. Ciśnienie pozwoli na dotarcie wody również pod pokrywę, co znacznie ułatwi mycie. Należy pamiętać, by oczyszczeniu grilla dokładnie osuszyć każdy element jego konstrukcji.

 

Gruntowne czyszczenie grilla – jak umyć obudowę i pokrywę?

Obudowa grilla oraz zewnętrzna część pokrywy są mniej odporne na zniszczenia, niż ruszt i palenisko. Z tego powodu do ich mycia stosujemy jedynie łagodnych środków myjących. Lepiej zrezygnować z pocierania emaliowanych powierzchni ostrymi szczotkami.

Wystarczające do czyszczenia obudowy grilla okazują się miękkie ściereczki i woda. Przy zatłuszczonych elementach stosujemy jedynie wodę z mydłem i płynem do naczyń lub specjalne środki odtłuszczające przeznaczone do powłok lakierowanych.

Może Ci się spodobać