Click "Enter" to submit the form.

Jak wyczyścić obudowę grilla

Jak wyczyścić obudowę grilla?

Każdy element grilla powinien być prawidłowo czyszczony, dzięki czemu urządzenie posłuży nam wiele lat, a serwowane potrawy będą smaczne. Obudowa grilla wymaga jednak nieco innego sposobu mycia, ponieważ jest bardziej podatna na zarysowania. Zobacz, jak wyczyścić obudowę grilla nie narażając jej na uszkodzenie!

 

Jak często czyścić obudowę grilla?

Każdego grilla, czy to węglowego, gazowego, czy elektrycznego, należy czyścić po każdym użyciu. Nawet grille elektryczne z teflonową powłoką nieprzywierającą wymagają systematycznego mycia, ponieważ pozostaje na nich warstwa tłuszczu, która pogrubia się po każdym użyciu.

Poza usuwaniem pozostałości popiołu i resztek jedzenia za każdym razem warto dokładnie oczyścić palenisko i ruszt. W tym celu najlepiej stosować specjalne szczotki ze stali nierdzewnej, które docierają do każdego zakamarka skutecznie usuwając zabrudzenia. Jeśli dbamy o grilla regularnie, wówczas zwykła gąbka do naczyń może być wystarczająca.

Obudowa grilla nie ma bezpośredniego kontaktu z potrawami i węglem, dlatego jej systematyczne czyszczenie polega przede wszystkim na delikatnym usuwaniu popiołu, kurzu i ewentualnych kropli tłuszczu.

Dokładne czyszczenie grilla wraz z obudową zwykle wystarczy wykonać 2-3 razy w sezonie, co oczywiście zależy od tego, jak często grillujemy.

 

Jakich środków używać do czyszczenia pokrywy grilla?

Palenisko i ruszt zwykle wymagają intensywnego szorowania, tak by dokładnie usunąć wszelkie zaschnięte zabrudzenia. W razie potrzeby możemy korzystać ze środków przeznaczonych do tego celu, które radzą sobie z grubą warstwą tłuszczu.

Jakich srodków używac do czyszczenia pokrywy grilla

 

Inaczej natomiast postępujemy z pokrywą i obudową grilla. Grille żeliwne będą odporne na zarysowania, jednak w przypadku urządzeń z pokrywą z emalią porcelanową należy unikać akcesoriów i środków chemicznych, które mogłyby zniszczyć grilla.

Jeśli korzystamy z gotowych preparatów, należy wybierać te przeznaczone typowo do danej powierzchni. Pamiętajmy o sprawdzaniu instrukcji, środków ostrożności oraz składu, ponieważ preparaty tego typu znacznie różnią się od siebie.

 

Czyszczenie obudowy grilla krok po kroku

Zwykle do czyszczenia obudowy grilla wystarczająca okazuje się woda, ewentualnie z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła. Pokrywę grilla przemywamy wilgotną i przede wszystkim miękką ściereczką, która nie porysuje malowanych powierzchni.

Przystępując do mycia odbudowy grilla należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

  • Pokrywa grilla powinna być czyszczona jako ostatni element urządzenia. W pierwszej kolejności zawsze dopalamy wszystkie resztki jedzenia i opał. Kolejno myjemy palenisko grilla i ruszt, a dopiero na końcu zabieramy się za obudowę.
  • Nigdy nie czyścimy ciepłej pokrywy. Czyszczenie emaliowanej powierzchni grilla pozostawiłoby nieestetyczne zacieki. Na ciepło czyścimy tylko wnętrze grilla, przede wszystkim ruszt. Kolejno czekamy, aż grill całkowicie ostygnie i dopiero wtedy przemywamy pokrywę.
  • Nie ma potrzeby, by do mycia obudowy stosować jakiekolwiek woski, czy pasty. Niespłukane środki chemiczne pod wpływem temperatury wytwarzanej podczas grillowania i tak się rozpuszczą, a grill będzie wyglądał gorzej, niż przed myciem.
  • Po każdym użyciu jedynie przecieramy obudowę, by oczyścić ją z kurzu. Gruntowne czyszczenie przeprowadzamy sporadycznie, najlepiej używają węża ogrodowego.

Może Ci się spodobać