Click "Enter" to submit the form.

Przepis na sos do grilla Jack Daniel’s whiskey_1

Przepis na sos do grilla Jack Daniel’s whiskey

Whisky Jack Daniel’s podczas grillowania może służyć nie tylko do kosztowania z colą lub z lodem, ale także do doprawiania potraw. Idealną glazurę mięsa i smaczne warzywa z grilla uzyskasz przygotowując samodzielnie sos do grilla Jack Daniel’s w oparciu o prosty przepis. Sprawdź, jakie składniki będą potrzebne i dlaczego warto wypróbować ten trunek jako dodatek do sosu!

 

Nutka z historii Jack Daniel’s Tennessee whiskey

Jeśli sos do grilla z whisky, to tylko Jack Daniels’s Thennessee whiskey. Dlaczego? Co jest tak wyjątkowego w tym trunku, poza tym, że whisky piszemy przez dodatkowe ,,e”? Alkohole marki Jack Daniel’s są doskonale znane na całym świecie. Każdy przynajmniej raz słyszał o tej whisky, miał okazję jej skosztować lub przynajmniej zauważył charakterystyczne logo firmy.

Choć smak Jack Daniel’s whiskey może nie być wyjątkowy dla niewprawionego smakosza, to jej popularność w dużej mierze przewyższa inne trunki. Warto wspomnieć, że od czasu rozpoczęcia produkcji słynnej whisky na rynku pojawiają się jej różne odmiany. Najbardziej ceniona jest whisky pochodząca z beczek leżakowanych w górnych magazynach destylarni. Temperatura otoczenia i pochodzenie z jednej beczki pozwala na odróżnienie smaku od innych odmian, co wpływa na wyższą cenę takiego trunku.

Pierwszy trunek tej marki powstał już w 1866 roku, kiedy to jego twórca – Jasper Newton Daniel (nazywany Jack) – w miasteczku Lynchburg w stanie Tennessee opracował lubianą do dziś recepturę. Po nieco burzliwej historii, włącznie z latami przerwy w produkcji, ostatecznie destylarnia Jack Daniel’s whiskey należy do korporacji Brown-Forman, właściciela również wódki Finlandia.

 

Sos Barbecue (BBQ) Jack Daniel’s – czym jest ten dodatek?

Poza delektowaniem się smakiem whisky z lodem, trunek ten znalazł także inne zastosowanie. Jack Daniel’s whiskey wchodzi w skład gotowego sosu do grilla z 1% zawartością trunku. Na odwzorowanie smaku pozwala przepis na sos do grilla z Jack Daniel’s whiskey.

Czy rzeczywiście alkohol pasuje do sosu, którym polewamy grillowane potrawy? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi ciemna whisky Jack Daniel’s. Trunek ten, zanim trafi do sprzedaży, długo leżakuje w drewnianych beczkach. Dzięki temu wydobywa z nich barwę i aromat. Co więcej, filtracja whisky odbywa się przez wiele dni przy pomocy kilkumetrowej warstwy klonowego węgla drzewnego. Co więcej, również produkcja węgla drzewnego odbywa się na terenie destylarni. Cóż innego, jak nie Jack Daniel’s whiskey ma więc pasować jako dodatek do sosu na grilla?

 

Przepis na sos do grilla z Jack Daniel’s

Sos do grilla Jack Daniel’s ma ciemną barwę, a podstawą jest tutaj aromat. Whisky do sosu dodaje się niewiele, jednak biorąc pod uwagę intensywny smak trunku, jest to ilość zupełnie wystarczająca. W gotowym sosie można wyczuć niemal każdy smak.

Sos Jack Daniel’s jest zarówno słodki, nieco kwaśny, pikantny i gorzki. Żeby odtworzyć tak wyjątkową mieszankę smaków musimy użyć sporej ilości składników, które są jednak łatwo dostępne. Co ważne, zdecydowanie warto!

Przepis na sos do grilla Jack Daniel’s whiskey

Z czym podawać sos do grilla Jack Daniel’s?

Sos Jack Daniel’s kojarzy się przede wszystkim z idealną glazurą do mięsa. Dzięki zawartości cukru na mięsie tworzy się przyrumieniona warstwa. Sos idealnie pasuje zarówno do mięsa drobiowego, jak i czerwonego. Możemy przygotować polędwiczki w sosie Jack Daniel’s, karkówkę, czy chrupiące skrzydełka.

Warto pamiętać, że mięso smarujemy sosem Jack Daniel’s dopiero na ok. 5 minut przed końcem pieczenia na grillu. W przeciwnym razie cukier może się przypalić, a danie zamiast smacznej glazury zyska nieprzyjemny posmak.

Sos grillowy Jack Daniel’s możemy wykorzystać również do polewania gotowych potraw, niekoniecznie mięsnych. Mieszany smak sosu doskonale pasuje także do ryb, pieczonych warzyw, czy owoców morza.

 

Może Ci się spodobać