Click "Enter" to submit the form.

Przepis na wieprzowinę z grilla

Przepis na wieprzowinę z grilla – grillowana karkówka, polędwiczki i schab

Wieprzowinę można przyrządzać na wiele sposobów. Jest to mięso stosunkowo tłuste, dlatego doskonale sprawdza się do pieczenia w wysokiej temperaturze, czyli na grillu, który wytapia cały tłuszczyk. Zobacz, jaki przepis na wieprzowinę z grilla wybrać – schab, karkówka, a może polędwiczki? Znajdziesz tutaj również kilka rad dotyczących grillowania wieprzowiny.

 

Wieprzowina z grilla – jakie mięso wybrać?

Nie ma się co oszukiwać, wieprzowina nie należy do najzdrowszych mięs. Odznacza się dużą ilością tłuszczu, zwłaszcza w porównaniu do kurczaka. Jednak przyrządzając ją na grillu wytapiamy z niej co nieco i zyskujemy genialne mięso na grilla. Wieprzowina odpowiednio przyrządzona i pieczona od czasu do czasu z pewnością nikomu nie zaszkodzi i nie ,,pójdzie w boczki”.

Wybierając wieprzowinę na grilla warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość mięsa. Świeża wieprzowina jest jędrna i ma różową barwę. Włókna tłuszczowe powinny natomiast być wąskie i białe. Jeśli zależy nam na ograniczeniu tłuszczu, wybierajmy schab, który jest ,,najchudszą” częścią wieprza.

Ciężko jednak oprzeć się soczystej karkówce, czy wieprzowym polędwiczkom, nie wspominając o boczku. Dlatego znajdziesz tutaj przepis na wieprzowinę z grilla również w takim wydaniu.

 

Przepis na najlepszą wieprzowinę z grilla, czyli jak zrobić karkówkę?

Najlepszą karkówkę z grilla zrobisz marynując mięso przed ułożeniem na ruszcie. Dzięki temu przyprawy zdążą się połączyć z wieprzowiną i nie będą spływały na grilla wraz z tłuszczem. Do wykonania marynaty warto użyć ulubionych przypraw. Wieprzowina smakuje doskonale również w marynacie miodowej.

Wydruk przepisu
Przepis na wieprzowinę z grilla
Przepis na wieprzowinę z grilla
Cuisine BBQ
Servings
p¡ax
Ingredients
 • 1 kg karkówki
 • 2-3 ząbki czosnku
 • łyżeczka startego imbiru
 • 1-2 łyżki sosu sojowego (można pominąć)
 • łyżeczka papryki mielonej
 • 4 łyżki ketchupu
 • 1-2 łyżki miodu
Cuisine BBQ
Servings
p¡ax
Ingredients
 • 1 kg karkówki
 • 2-3 ząbki czosnku
 • łyżeczka startego imbiru
 • 1-2 łyżki sosu sojowego (można pominąć)
 • łyżeczka papryki mielonej
 • 4 łyżki ketchupu
 • 1-2 łyżki miodu
Przepis na wieprzowinę z grilla
Instructions
 1. Mięso dokładnie umyj i osusz.
 2. Pokrój mięso na mniejsze porcje.
 3. Czosnek przeciśnij przez praskę.
 4. Połącz w miseczce wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj.
 5. Nasmaruj karkówkę marynatą i wstaw do lodówki na noc.

Przygotowaną marynatą można smarować mięso wieprzowe również w trakcie pieczenia. Dzięki temu uzyskasz nie tylko idealny smak, ale również wygląd wieprzowiny. W takiej marynacie doskonale smakuje nie tylko karkówka, ale również żeberka z grilla. Jeśli posiadasz grilla z odpowiednim stojakiem do pieczenia, warto pokusić się na nieco dłuższe, ale jakże smaczne pieczenie.

 

,,Chudy” kawałek wieprzowiny – pieczemy schab i polędwiczki na grillu

Schab jest częścią wieprza o najniższej zawartości tłuszczu. Miłośnicy ,,lżejszych” potraw mogą więc potraktować schab z grilla jako nieco zdrowszą alternatywę dla wieprzowiny z tłuszczykiem. Najdelikatniejszą częścią schabu są natomiast wykrawane z niego polędwiczki.

,,Chudy” kawałek wieprzowiny

Zarówno schab wieprzowy, jak i mięciutkie polędwiczki wychodzą na grillu najlepiej, jeśli pieczemy je nieco dłużej, ale w niskiej temperaturze. Duszenie polędwiczek na grillu sprawia, że mięso wręcz rozpływa się w ustach.

Wieprzowina na grilla może być przyrządzana na wiele sposobów. Możemy zrobić roladki, obtoczyć polędwiczki warzywami, czy innym mięsem wieprzowym, a mianowicie doskonale wszystkim znanym boczkiem. Wystarczy zamarynować mięso ulubionymi przyprawami lub sosami i piec ok. 20 minut w zależności od temperatury uzyskanej na grillu.

 

Wskazówki dotyczące grillowania wieprzowiny

Soczystą i miękką w środku, ale chrupiącą z zewnątrz wieprzowinę zrobisz stosując odpowiednie techniki pieczenia. Wystarczy, by mięso ułożyć na dobrze rozgrzanym grillu. Warto przez ok. 5 minut opiekać wieprzowinę z obu stron w wysokiej temperaturze. Kolejno przez ok. 10-15 z pieczemy mięso z każdej strony w niższej temperaturze, tak by było miękkie w środku.

Jeśli korzystasz z grilla węglowego, rozpocznij pieczenie na niższym ruszcie, kolejno zwiększ odległość mięsa od żaru. Przy grillu elektrycznym lub gazowym po prostu zmniejsz temperaturę. Pamiętaj również, że grille gazowe i elektryczne pozwalają na osiągniecie wyższej temperatury podczas pieczenia. Niewielkie kawałki wieprzowiny mogą być gotowe już po 5-7 minutach, dlatego uważaj, by ich nie przypalić.

Aby uniknąć zapachu spalenizny koniecznie układaj mięso na tackach, a nie bezpośrednio na ruszcie

Wieprzowina jest mięsem tłustym, dlatego podczas grillowania będzie wypływał z niej tłuszcz. Aby uniknąć zapachu spalenizny koniecznie układaj mięso na tackach, a nie bezpośrednio na ruszcie.

 

Może Ci się spodobać