Click "Enter" to submit the form.

dodawanie świeżych warzyw do mięsa jest zdrowsze

Zalety mięsa z grilla – jak grillować zdrowe mięso?

Pieczenie mięsa na grillu ma swoje zalety, jednak tylko, jeśli grillujemy prawidłowo. Choć grillowane mięso często uchodzi za niezdrowe, tak naprawdę odpowiedni sposób jego przyrządzenia może sprawić, że dania mięsne z grilla będą nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze. Zobacz, jakie są zalety mięsa z grilla!

 

Smak mięsa z grilla nieporównywalny do innych potraw

Większość osób nie wyobraża sobie grillowania bez mięsa. Aromatyczna karkówka, przypieczone kiełbaski, piersi z kurczaka czy słynne na całym świecie steki wołowe, to rarytasy układane na rusztach w niemal każdym ogrodzie, gdy tylko na dworze zrobi się ciepło.

marynowane mięso z kurczaka

Miłośnicy grillowania znajdują sposoby na pieczenie na świeżym powietrzu nawet poza sezonem wakacyjnym. Z pewnością każdy potwierdzi, że smak mięsa z grilla znacznie różni się od dań przyrządzanych innymi metodami. To właśnie smak i aromat grillowanego mięsa są jego głównymi zaletami, którym nie potrafimy się oprzeć.

Przyrządzanie mięsa na świeżym powietrzu to kolejna niepodważalna zaleta tej metody pieczenia. Czas spędzony w ogrodzie lub na działce, najlepiej wśród rodziny i znajomych, to najlepszy sposób na wakacyjny relaks.

 

Najważniejsze zalety mięsa z grilla

Poza aspektem smakowym mięso jest również bogatym źródłem białka i żelaza. Z puntu widzenia nauki, jako że człowiek jest wszystkożerny, mięso jest dla nas niezbędne. Oczywiście nie jest niezastąpione, ponieważ wiele osób odżywia się zdrowo z pominięciem mięsa.

Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy rodzaj mięsa wpływa korzystnie na zdrowie. Grunt to odpowiedni wybór mięsa, prawidłowy sposób przyrządzania, a także zdrowy i rozsądny umiar.

Najzdrowsze jest mięso białe, czyli:

 • kurczak,
 • indyk,
 • królik,
 • cielęcina.

Unikać natomiast należy dużych ilości mięsa czerwonego:

 • wieprzowina,
 • wołowina,
 • kaczka,
 • gęś.

Wybierając mięso białe i sporadycznie czerwone, a także stosując zasady zdrowego grillowania może ono okazać się zdrowsze w porównaniu do innych metod obróbki, takich jak chociażby smażenie.

Przygotowując mięso na patelni wypełnionej olejem wytapia się tłuszcz, który jednak pozostaje na naczyniu i jest nierozłączną częścią dania. Co więcej, smażenie nie tylko zachowuje tłuszcz w mięsie, ale również sprawia, że ze względu na zastosowany olej jest go znacznie więcej. Pamiętajmy, że to tłuszcze zwierzęce są głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za niekorzystny wpływ mięsa na zdrowie.

Przy prawidłowym grillowaniu mięso z grilla ma ważne zalety, jak np.:

 • jest mniej tłuste;
 • lepiej smakuje, a tym samym urozmaica posiłki;
 • jest przygotowywane szybciej, dzięki czemu zachowuje więcej wartości.

Kiedy mięso z grilla jest niezdrowe – błędy grillowania

Jak wiadomo, to tłuszcz jest największym wrogiem każdego sposobu przygotowywania posiłków. Jednak podczas pieczenia mięsa na grillu tłuszcz dodatkowo skapuje na węgiel lub brykiet. Po kontakcie z rozżarzonym brykietem rozpoczyna się spalanie tłuszczu, a to jest w grillowaniu najbardziej szkodliwe.

Najczęściej popełnianym błędem podczas pieczenia mięsa jest więc układanie go bezpośrednio na ruszcie. Spalany tłuszcz wydziela więcej dymu, zmienia smak potraw na cierpki, ale co najważniejsze, zawiera szereg związków szkodliwych dla zdrowia.

Ponadto, mięso na grilla, aby móc wyliczać jego zalety w postaci wysokiej zawartości związków odżywczych, musi być dobrej jakości. Wybierając do grillowania mięso peklowane popełniamy błąd. Warto wspomnieć, że peklowanie mięsa przez kilka dni w mieszance odpowiednich dodatków wskazane jest, gdy mięso zamierzamy gotować. Natomiast na grilla znacznie lepiej sprawdza się marynata. W tym momencie warto jednak wspomnieć, że gotowe mięso na grilla dostępne w supermarketach nie jest najlepszym wyborem.

Kolejnym błędem podczas grillowania jest układanie potraw na słabo rozgrzanym ruszcie. Dotyczy to przede wszystkim grilli węglowych. Zanim z całego węgla wytworzy się żar, ulatniają się pyły, które kolejno osiadają na potrawach. A to właśnie w pyle unoszącym się wraz z dymem obserwuje się największą ilość szkodliwych związków. 

Jak zdrowo grillować mięso? Podstawowe zasady

Mięso z grilla ma swoje zalety w postaci licznych walorów smakowych i odżywczych. Warto więc przyłożyć odrobinę wysiłku do jego prawidłowego przyrządzenia. Zalety mięsa z grilla wydobędzie przede wszystkim grill elektryczny. Wówczas już na wstępie eliminujemy najbardziej niezdrowy element, czyli dym.

Tłuszcz wytapiający się z mięsa jest w takich urządzeniach odprowadzany dzięki odpowiednio wyprofilowanej powierzchni. Podobną funkcję pełnią grille gazowe z rynienkami odprowadzającymi tłuszcz.

dodawanie świeżych warzyw do mięsa jest zdrowsze

Natomiast jeśli korzystamy z grilla węglowego, możemy poprawić jakość mięsa pamiętając o kilku ważnych zasadach:

 • Wybieramy świeże mięso dobrej jakości. Najzdrowsze z grilla jest mięso drobiowe oraz indyk. Decydując się na mięso czerwone wybierajmy nieco chudszy schab środkowy lub polędwiczki.
 • Mięso przyprawiamy ziołami, unikamy gotowych przypraw.
 • Wybieramy dobrej jakości opał i podpałki.
 • Mięso układamy na dobrze rozgrzanym ruszcie, gdy upewnimy się, że cały opał się rozżarzył, a podpałka całkowicie się wypaliła.
 • Do potraw mięsnych z grilla podajemy świeże warzywa.

Może Ci się spodobać