Click "Enter" to submit the form.

Najlepsze mięso z grilla

Znasz najlepsze mięso z grilla? Jakie wybrać i czy każde nadaje się do grillowania?

Przypieczone kiełbaski, soczyste steki, chrupiące skrzydełka, czy aromatyczna karkówka to niemal obowiązek na uczcie z prawdziwego zdarzenia. Jeśli brakuje Ci pomysłów i zastanawiasz się, jakie mięso jest najlepsze na grilla, przeczytaj ten tekst. Podpowiadamy nie tylko jakie mięso wybrać, ale również jak je odpowiednio przyrządzić i przede wszystkim jakie techniki grillowania stosować!

 

Najlepsze mięso z grilla – drób, wołowina, a może wieprzowina?

Wybierając potrawy na grilla często zastanawiamy się, jakie mięso będzie najlepsze. Zanim podejmiemy decyzję, warto pamiętać również, że każdy rodzaj mięsa wymaga nieco innego potraktowania. Różnice wynikają nie tylko ze smaku mięsa, ale także z czasu potrzebnego do pieczenia, sposobu grillowania, czy nawet przypraw pasujących do poszczególnych rodzajów mięs.

Nie ma reguły określającej, które mięso będzie najlepsze z grilla. Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi – wszystkie mięsa pasują doskonale na grilla, ale muszą być odpowiednio przyrządzone. Nie mniej ważne są również nasze gusta smakowe.

Jednak wybierając mięso na grilla radzimy nie kierować się uprzedzeniami. Być może mięso, które nie posmakowało nam po ugotowaniu, zachwyci nas w wersji grillowanej. Warto więc próbować smaków i różnych sztuk grillowania, bo to zabawa jest podstawą udanego biesiadowania.

 

Jak przyprawić mięso na grilla – marynata i dodatki

Najlepsze mięso z grilla

Niezależnie od wybranego mięsa będzie ono smakowało najlepiej po odpowiednim przyrządzeniu. W pierwszej kolejności warto więc wybrać przyprawy pasujące do mięsa.

Sól i pieprz to podstawowe przyprawy stosowane do mięsa z grilla. Warto jednak zapamiętać, że wybierając wołowinę solimy mięso tuż przed położeniem na rozgrzany ruszt. Wołowina mocno posolona staje się sucha.

Doskonale na grilla sprawdzają się mięsa marynowane. Marynata, czyli moczenie mięsa w przyprawach przynajmniej przez pół godziny przed pieczeniem sprawia, że wszystkie przyprawy idealnie ,,przechodzą” do głębszej warstwy mięsa. Dzięki temu podczas opiekania nie spływają wraz z wyciekającym tłuszczem, nie spalają się i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Idealnie, jeśli mamy czas na dłuższe marynowanie (nawet całą noc), ale dokładne wtarcie przypraw również się sprawdza. Także w tym przypadku wyjątkiem jest wołowina, której lepiej nie marynować przez dłuższy czas.

Najprostszym, ale niekoniecznie najlepszym sposobem jest korzystanie z gotowych przypraw. Mięso będzie najlepsze z grilla zdecydowanie po doprawieniu naturalnymi dodatkami. W zależności od gustu warto przygotować mieszanki przypraw i dodatki do marynaty, np.:

 • papryka,
 • chili,
 • czosnek,
 • cebula,
 • cytryna,
 • rozmaryn,
 • tymianek,
 • ocet winny,
 • białe wino,
 • musztarda,
 • olej roślinny.

 

Sztuka grillowania mięsa – jakie mięso, taki sposób pieczenia

Po zamarynowaniu przychodzi pora na ułożenie mięsa na ruszcie. Pamiętaj, by zawsze nakładać tacki z potrawami na mocno rozgrzanym grillu. Jeśli korzystasz z grilla węglowego, zaczekaj, aż wszystkie bryłki opału się rozżarzą. Dzięki temu na mięsie nie osiądzie się pył ulatniający się podczas spalania.

Osiągana temperatura nad rusztem różni się w zależności od urządzenia. Pamiętaj o tym, ponieważ temperaturę oraz czas grillowania należy dostosowywać do rodzaju mięsa oraz wielkości serwowanych porcji. Najprościej dostosować parametry, jeśli korzystamy z grilla gazowego lub elektrycznego. Przy grillu węglowym manipulujemy temperaturą zmieniając ilość opału oraz wysokość rusztu.

Niezależnie od rodzaju mięsa podczas grillowania pamiętaj o kilku zasadach:

 • unikaj częstego obracania – najlepiej grillować przekładając mięso tylko raz;
 • mięsa nie należy nakłuwać w trakcie pieczenia, ponieważ traci wówczas aromat;
 • nie dziel mięsa na porcje tuż po upieczeniu – najlepiej odczekać ok. 5 minut, zanim podamy potrawę, ponieważ mięso będzie wtedy jeszcze bardziej soczyste.

 

Oto kilka wskazówek dotyczących grillowania poszczególnych rodzajów mięsa:

 • Drób – kurczak to jedno z najpopularniejszych mięs wybieranych na grilla. Możemy przyrządzić grillowane piersi, skrzydełka lub udka z kurczaka. Mięso drobiowe jest delikatne, najlepiej smakuje jeśli jest soczyste i miękkie w środku, natomiast przyrumienione z zewnątrz. Czas pieczenia kurczaka to:
 • zaledwie 10 minut z każdej strony,
 • 5-6 minut wystarczy dla mniejszych kawałków – dłuższe pieczenie sprawia, że mięso jest suche i niesmaczne,
 • natomiast fragmenty z kośćmi (udka, skrzydełka) pieczemy ok. 20 minut w niższej temperaturze (na wyższym ruszcie), kolejno przez 5 minut przypiekamy w wyższej temperaturze.

Drób

 

 • Wieprzowina – jest bardziej tłusta niż mięso drobiowe, jednak również bardziej wyrazista. Tłuszcz wytapia się w trakcie pieczenia na grillu, dlatego mięso taje się miękkie i soczyste. Grillować możemy steki, karkówkę, żeberka lub hamburgery wieprzowe. Najlepszym sposobem na przygotowanie wieprzowiny będzie grill z pokrywą. Wówczas mięso upiecze się równomiernie. Duszenie pod przykryciem ułatwi również dokładne dopieczenie mięsa przy kości. Czas potrzebny do grillowania wieprzowiny to:
 • steki pieczemy 5-10 minut z każdej strony,
 • fragmenty z kością pieczemy do momentu, aż mięso nie będzie czerwone przy kości (sprawdzimy nacinając kawałek wieprzowiny).

Wieprzowina

 

 • Wołowina – czerwone mięso wołowe na grilla uznawane jest za najlepsze, jeśli jesteśmy miłośnikami steków. Na grillu możemy przyrządzić antrykot, rostbef lub polędwiczki wołowe. Jest to mięso tłuste, dlatego najlepiej przyrządzać je bez przykrycia. Wołowina najlepiej smakuje przyprawiona tuż przed podaniem. Dobrze, jeśli na mięsie widoczny jest kawałek tłuszczu. Czas potrzebny na grillowanie to ok. 10 minut z każdej strony. Każdy słyszał jednak o stekach krwistych lub średnio-wysmażonych, dlatego czas grillowania dostosowujemy do gustu.

Wołowina

 

Może Ci się spodobać